Prezydent A.Duda: wizyta Joe Bidena znakiem amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa dla Polski

0
201
Joe Biden
Fot. medium.com/Joe Biden
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

To znak amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa dla Polski – tak o zbliżającej się wizycie Joe Bidena w Polsce mówi prezydent Andrzej Duda. Amerykański przywódca przyleci do Polski w poniedziałek. Do środy ma zaplanowane spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, wystąpienie w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie i udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO.

Prezydent, przebywający z wizytą w Londynie, ocenił również, że pobyt Joe Bidena w Polsce to także bardzo symboliczny gest polityczny. Andrzej Duda spodziewa się ponadto ważnego wystąpienia amerykańskiego prezydenta. “Z całą pewnością duża część świata, o ile nie cały świat, dzisiaj czeka, co pan prezydent powie, w jakimś sensie odpowiadając Władimirowi Putinowi na to, co mówi od samego początku, odkąd dokonał napaści na Ukrainę” – stwierdził.

Andrzej Duda argumentował, że dla naszego kraju kluczowa jest amerykańska obecność w Polsce i w regionie. “Bo już sama obecność jest bardzo wyraźnym znakiem wzmocnienia i roztoczenia takiego amerykańskiego parasola także nad Polską, co dla nas jest oczywiście bardzo ważne. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że Stany Zjednoczone to jest najsilniejsze mocarstwo na świecie, najmocniejsza i najbardziej wypróbowana bojowo armia na świecie, więc de facto są gwarantem bezpieczeństwa, nie ma się co tu oszukiwać” – powiedział.

Dlatego też – jak przekazał prezydent – rozmowy z Joe Bidenem będą dotyczyły zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Jak wyjaśnił, chodzi zarówno o infrastrukturę obronną, jak i jednostki wojskowe. Kolejnym tematem polsko-amerykańskich dyskusji będą przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, w tym kwestia relacji Sojuszu z Ukrainą oraz sytuacja bezpieczeństwa Polski.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!