Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski oddali wspólnie hołd Orlętom Lwowskim.
Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch napisał na Twitterze: “Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie przywódcy upamiętnili również Ukraińców poległych w walkach o Lwów 1918 roku, odwiedzili też część cmentarza, gdzie spoczywają ukraińscy żołnierze polegli w wojnie z Rosją”.
Cmentarz Orląt Lwowskich, to wyodrębniona część cmentarza Łyczakowskiego, znajdują się na nim mogiły uczestników wojny polsko-ukraińskiej o Lwów i Galicję Wschodnią, a także wojny polsko-bolszewickiej, poległych w latach 1918-1920 lub zmarłych w latach późniejszych.
Część spośród pochowanych tam prawie 3000 żołnierzy to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja – bronili oni miasta przed Ukraińcami, którzy rozpoczęli atak 1 listopada 1918 roku, zajmując najważniejsze gmachy publiczne we Lwowie, między innymi: Namiestnictwo, Sejm Krajowy Galicji, Dyrekcję Policji, Ratusz, Pocztę Główną. Spontaniczny opór Ukraińcom stawili wtedy między innymi uczniowie szkół, a także studenci. Z ówczesnych Obrońców Lwowa jeden miał zaledwie 9 lat, siedmiu po 10. Po wygaśnięciu walk polskie władze Lwowa postanowiły ekshumować ciała zabitych i przenieść je na specjalnie wydzielony obszar, przylegający do cmentarza Łyczakowskiego.
Po II wojnie światowej Cmentarz Orląt Lwowskich został zdewastowany przez sowietów, nekropolia został odbudowana i ponownie otwarta w 2005 roku, jednak władze miasta nie wyraziły zgody na ustawienie figur lwów przed centralnym pylonem Łuku Chwały.
W grudniu 2015 roku lwy wywiezione z Cmentarza w latach 70. XX wieku powróciły przed Pomnik Chwały. Zostały poddane renowacji, po czym po wniosku Lwowskiej Rady Obwodowej, która zwróciła się do ukraińskiej policji o sprawdzenie, czy ustawione na powrót posągi lwów nie posiadają “antypaństwowego charakteru” obudowano je skrzyniami z płyt OSB.
Po rozpoczęciu agresji rosyjskiej na Ukrainę i pomocy jakiej Polska udzieliła Ukrainie w geście wdzięczności 20 maja 2022 roku lwy zostały odsłonięte oficjalnie. Mer Lwowa Andrij Sadowy napisał wtedy “Ta wojna pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Niech te lwy na polskim cmentarzu wojskowym we Lwowie, które niegdyś były przedmiotem kontrowersji i zostały zamknięte, będą krokiem w kierunku ostatecznego wzajemnego przebaczenia przeszłych krzywd. Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie!”.