Polska – premier: wynegocjowany projekt ustawy o SN daje szansę na zakończenie sporu o KPO

0
Fot. Facebook: Mateusz Morawiecki
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że wynegocjowany przez ministra do spraw europejskich kształt projekt ustawy o Sądzie Najwyższym daje szansę na zakończenie sporu o środki z unijnego Funduszu Odbudowy.

Szef rządu przypomniał, że prace nad nowelizacją obecnych przepisów Sejm ma rozpocząć na najbliższym posiedzeniu. Wyraził nadzieję, że posłowie “w krótkim czasie” ją przyjmą: 

“Cieszę się, że drobny, ale jednak pozytywny sygnał z Komisji Europejskiej przyszedł. Potwierdzający, to co minister Szynkowski vel Sęk mówił, jeśli chodzi o uzgodnienie pewnego kształtu kompromisu. Jeżeli w takim kształcie ta ustawa zostanie przyjęta, jeżeli nie będzie tam poważniejszych poprawek, trudno będzie się wycofać Komisji z tych zobowiązań, które na siebie przyjęła” – skomentował premier.

Kształt projektu ustawy o Sądzie Najwyższym jest punktem spornym między koalicjantami w Zjednoczonej Prawicy. W ostatnich tygodniach doszło do dwóch spotkań środowiska premiera z reprezentantami Solidarnej Polski w sprawie regulacji ułatwiającej dostęp do pieniędzy w ramach unijnego Funduszu Odbudowy. Według Prawa i Sprawiedliwości środki te są Polsce potrzebne, a ustalenia z Komisją Europejską w tej sprawie nie są dla Polski niekorzystne. Politycy Solidarnej Polski zarzucali tymczasem Komisji kłamstwo, a środki z KPO nazywali “lichwą”. Od kształtu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym podpis pod nią uzależnia prezydent.

Sejm ma rozpocząć prace nad projektem 11 stycznia – w zaprezentowanej wersji zakładał on między innymi przeniesienie systemu dyscyplinarnego sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!