Podsumowanie działań Caritas Polska w 2022 roku

0
Fot. Facebook: Caritas Polska

Pomoc materialną o łącznej wartości ponad 200 milionów złotych przekazała w 2022 roku Ukrainie Caritas Polska. Organizacja nadal wysyła za naszą wschodnią granicę transporty. “Przekazaliśmy potrzebującym środki niezbędne do przeżycia” – mówi Polskiemu Radiu Maciej Dubicki z Caritas Polska. “Przekazywana była żywność, leki, artykuły higieniczne, generatory prądu, w ramach akcji Paczka dla Ukrainy przekazano 50 tysięcy paczek zawierających żywność i artykuły codziennego użytku” – zaznacza. Ukraińskie rodziny objęto też programem “Rodzina rodzinie”.

Uchodźcom z Ukrainy w zeszłym roku pomagało łącznie 20 tysięcy wolontariuszy Caritas, w tym 1300 bezpośrednio na granicy. Ponad 400 tysięcy Ukraińców skorzystało z różnych form pomocy na terenie Polski.

Organizacja utworzyła 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, większość z nich jest prowadzona przez Caritas diecezjalne w całej Polsce. Regularną pomoc otrzymuje w nich kilkadziesiąt tysięcy osób.

Organizacja prowadzi też akcje pomocowe między innymi w Wenezueli. Wsparcie dociera do blisko 11 tysięcy osób, które uciekły do sąsiedniej Kolumbii. Prowadzona jest też misja w Jemenie, którego mieszkańcy cierpią z powodu wojny, epidemii i klęsk żywiołowych.
Wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych udało się zapewnić blisko 40 tys. mieszkańców Jemenu dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. Caritas wspiera też m.in. budowę szkoły w Kamerunie, gdzie służą misjonarki pallotynki.

W Polsce Caritas prowadzi między innymi akcję “Trochę ciepła dla bezdomnego”, która trwa w okresie zimowym.

Organizacja zrealizowała w zeszłym roku 20. i 21. odsłonę akcji “Tak. Pomagam” – zbiórki żywności w supermarketach, poprzedzającej święta Wielkanocy i Bożego Narodzenia. W marcu i grudniu zebrano w sumie 411 ton żywności, dzięki której przygotowane zostały paczki świąteczne i zasilono jadłodajnie Caritas.

“Poprzez różne nasze programy wsparliśmy też kilkadziesiąt tysięcy dzieci” – dodaje Maciej Dubicki. “W Dzień Dziecka wręczyliśmy najbardziej potrzebującym dzieciom 20 tysięcy paczek z prezentami. Dzięki Wakacyjnej Akcji Caritas niemal 15 tys. dzieci mogło pojechać nad morze czy w góry” – dodaje.

Maciej Dubicki podkreśla, że pomoc realizowana przez Caritas nie byłaby możliwa bez wsparcia darczyńców oraz wolontariuszy.
Caritas Polska jest instytucją charytatywną Kościoła katolickiego, to największa organizacja dobroczynna w Polsce.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!