Ksiądz prałat B. Bartołd o Wigilii Bożego Narodzenia

0
293
Fot. USA Today
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chrześcijanie obrządku zachodniego obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia, święta obchodzonego przez chrześcijan na pamiątkę przyjścia na świat Syna Bożego – Jezusa Chrystusa. Święta poprzedził adwent – czas modlitwy i uczestnictwa w nabożeństwach.

Proboszcz archikatedry warszawskiej ksiądz prałat Bogdan Bartołd wyjaśnia, że Wigilia Bożego Narodzenia to czas bliskości, świątecznej wieczerzy w gronie rodzinnym oraz przygotowania. “Przepiękny, wspaniały dzień, a jeszcze może wspanialszy wieczór. Wigilia przed Bożym Narodzeniem to taki czas, w którym się wszyscy gromadzimy w naszych domach” – powiedział duchowny. “Tym szczególnym czasem, jak mówią często dzieci, jest czas ujrzenia pierwszej gwiazdki – symbolizującej Gwiazdę Betlejemską, która zatrzymała się nad miejscem, w którym rodzi się nasz Zbawiciel. Wigilia jest czasem bliższego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, a szczególnie do tego, byśmy wspólnie, razem wyruszyli na mszę świętą o północy – czyli na pasterkę” – wyjaśnia kapłan.

Jak dodaje, Wigilię Bożego Narodzenia charakteryzuje kilka obrzędów. Przed rozpoczęciem wieczerzy wierni odczytują fragment Ewangelii o narodzinach Jezusa Chrystusa, a także odmawiają modlitwę – wyjaśnia duszpasterz. “Jest kilka cudownych, pięknych obrzędów. Pierwszy – głowa rodziny otwiera Pismo Święte i zaczyna czytać Ewangelię świętego Łukasza. Tam znajdujemy treść o tym, że oto przychodzi Zbawiciel całego świata – Jezus Chrystus. Ten wyczekiwany, obiecany przez Pana Boga, który będzie naszym Panem i który przychodzi do nas, by dokonać odkupienia” – mówi ksiądz Bartołd.

Uroczysta wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki. Na stole wigilijnym pojawia się zazwyczaj 12 dań, których liczba może nawiązywać do dwunastu apostołów. Dalsza część obrzędu to łamanie się opłatkiem, który symbolizuje, że “Pan Bóg chce być dobry jak chleb” – dodaje ksiądz Bartołd. “Bierzemy ten kawałek białego chleba – opłatka – po to, by się podzielić. Nic nie trzeba mówić. Wystarczy, że wyciągniemy rękę z tym kawałkiem chleba, a to będzie świadczyło o tym, że są nam bardzo bliscy, że ich bardzo kochamy i potrzebujemy” – powiedział duchowny. “A potem spożywamy wieczerzę, śpiewamy kolędy i przygotowujemy się do świętowania Bożego Narodzenia – ale już w naszych świątyniach” – mówi proboszcz archikatedry warszawskiej.

Wigilia to również tradycja pozostawienia wolnego miejsca przy stole – znaku otwartości na potrzebujących i wspomnienia nieżyjących członków rodziny. Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Obchody pasterki, czyli nabożeństwa na cześć Dzieciątka Jezus, wywodzącego się z Jerozolimy i Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, zostały zapoczątkowane w VI wieku.
Jutro, w Boże Narodzenie, w archikatedrze warszawskiej o 11:00 metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz będzie przewodniczył będzie uroczystej mszy świętej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!