Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zdaniem autorów przygotowanych zmian, “mają one wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach przeprowadzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Zakładają między innymi zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości. W projekcie zaproponowano darmowy dowóz do lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami oraz tych, które ukończyły 60 lat.
“Transport do lokalu wyborczego zapewnia wójt gminy, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski, albo najbliższy przystanek oddalony jest o ponad 1,5 kilometra od lokalu wyborczego” – zakłada projekt nowelizacji. Ponadto przewiduje on możliwość utworzenia obwodowych komisji wyborczych w mniejszych miejscowościach, liczących 200 lub 300 osób. Wcześniej w obwodzie do głosowania musiało mieszkać co najmniej 500 osób.
Projektowana ustawa likwiduje też odrębne komisje – do przeprowadzenia głosowania w obwodzie i do ustalania wyników głosowania. Członkowie komisji nie będą też mogli dzielić na grupy robocze, by policzyć głosy. Liczenie głosów ma przeprowadzić cała komisja, a karty go głosowania mają być okazywane całej komisji.
W nowelizacji zwiększono też limit wpłat przez obywateli na rzecz danego komitetu wyborczego. W nowym brzmieniu przepisów wpłata nie może przekracać 15-krotności minimalego wybagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu poprzedzającym dzień ogłoszenia aktu o zarządzeniu wyborów.
Projekt doprecyzowuje też przepisy dotyczące mężów zaufania w komisjach wyborczych oraz obserwatorów społecznych, porządkuje też przepisy dotyczące zgłaszania kandydatów do komisji wyborczych. “Nowe przepisy wprowadzaja przejrzyste procedury działania komisji wyborczych od momentu powołania członków komisji do momentu przekazania protokołów głosowania” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego skierowano do zaopiniowania przez Biuro Analiz Sejmowych oraz Biuro Legislacyjne. Przedstawicielem wnioskodawców jest szef sejmowej komisji sprawiedliwości, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast.