Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która w nocy wpłynęła do laski marszałkowskiej, jest projektem kompromisowym. Nowe przepisy miałyby umożliwić wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy.
“Jest to dobry kompromis, wytyczyliśmy tam czerwone linie, były próby wnikania głęboko w polską Konstytucję, w inne obszary wymiaru sprawiedliwości. Komisja Europejska ustąpiła, nie weszła w tę przestrzeń. My także dokonaliśmy pewnej korekty – właściwie ta nasza korekta jest podobna do kształtu ustawy, jaką pan prezydent uzgodnił z Komisją Europejską na początku tego roku” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Szef rządu wyraził nadzieję, że zaproponowany projekt ustawy o Sądzie Najwyższym jest zgodny z Konstytucją i zostanie przyjęty jak najszybciej.
“Konsultowaliśmy zapisy tej ustawy z konstytucjonalistami. Jest jedna instytucja w Polsce, która jest w stanie określić pełną zgodność z Konstytucją – Trybunał Konstytucyjny. Jeżeli będzie taka wola podmiotów uprawnionych, to każdy oczywiście może złożyć do Trybunału wniosek. Uważam, że jest to jak najbardziej dopuszczalne rozwiązanie” – powiedział szef rządu.
Po spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych Mateusz Morawiecki zaapelował do partii opozycyjnych o szybkie rozpoczęcie i zakończenie procedowania ustawy dotyczącej wymiaru sprawiedliwości. Mówił, że te środki są Polsce bardzo potrzebne i dziś nie ma czasu na przeciąganie liny w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.
“Te środki wzmacniają złotówkę, zwiększają inwestycje w drogi, zieloną energetykę, konwencjonalną energetykę. Te środki są Polsce bardzo potrzebne, kończą pewien etap sporu i możemy skoncentrować się na naszych podstawowych problemach – na tym, co jest dla Polski najważniejsze. I dlatego apeluję do opozycji, aby nie przedłużać” – podkreślił premier.
Posłowie części opozycji zadeklarowali gotowość do pracy nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma pozwolić na odblokowanie unijnych funduszy, wpłynął do Sejmu w nocy. Jego pierwsze czytanie zostanie przeprowadzone jutro, natomiast we wtorek posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane i przeprowadzone będą drugie i trzecie czytanie projektu.
Poselski projekt zakłada między innymi dokonanie “niezbędnych zmian w organizacji Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego związanych z przypisaniem Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu zadań związanych ze sprawowaniem funkcji sądu dyscyplinarnego dla sędziów Sądu Najwyższego oraz sędziów sądów powszechnych i sędziów sądów wojskowych”.
Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że grupa komisarzy, zajmująca się sprawą polskiego KPO, zaakceptowała wstępnie proponowane przez stronę polską zmiany w sądownictwie, które mają doprowadzić do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez Unię niemal 24 miliardy euro dotacji i 11 i pół miliarda euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. Pieniądze jednak nie zostały wypłacone, a Komisja zaznaczyła, że polski KPO zawiera “kamienie milowe”, związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!