Polska – rząd uspokaja: nie istnieje ryzyko ataku nuklearnego

0
222
Fot. Sputnik Polska
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Główny ekspert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa uważa, że ryzyko wystąpienia zagrożenia promieniowaniem jądrowym w Polsce jest minimalne. Florian Naumczyk podkreśla równocześnie, że Polska jest gotowa na walkę ze skutkami kolejnej w historii ewentualnej awarii elektrowni jądrowej.


Główny ekspert RCB zaznacza, że w tym momencie nie istnieje ryzyko ataku nuklearnego na terytorium Polski. Jeśli chodzi o rosyjskie zapowiedzi ewentualnego ataku na Ukrainie, mają to być głównie działania propagandowe. Florian Naumczyk w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zaznaczył, że polityczne skutki użycia ładunku nuklearnego mogłyby być katastrofalne również dla agresora. “Użycie broni jądrowej, faktyczne użycie, nie próby jądrowe, oznaczałoby przewrócenie całej sfery bezpieczeństwa. To byłoby przekroczenie pewnego tabu, które obowiązuje od II wojny światowej” – podkreślił Florian Naumczyk.


Ekspert do spraw bezpieczeństwa zaznacza również, że polskie służby są odpowiednio przygotowane do szybkiej reakcji na ewentualną katastrofę w elektrowni jądrowej, do której mogłoby dojść między innymi wskutek działań zbrojnych. Jak podkreśla Florian Naumczyk, służby regularnie ćwiczą odpowiednie procedury oraz mają zabezpieczoną potrzebną ilość preparatów. “Odrobiliśmy lekcje z Czarnobyla” – oświadczył ekspert. “Jesteśmy gotowi i mamy gotowy cały mechanizm, oparty o działania administracji od poziomu wojewódzkiego do poziomu lokalnego. Łącznie z opracowaną siecią punktów wydawania tabletek” – powiedział Florian Naumczyk.


Ekspert RCB apeluje również o niestosowanie na własną rękę preparatów z jodem. Zwłaszcza, że preparaty te w przypadku użycia broni jądrowej są kompletnie bezużyteczne a nawet szkodliwe. Stosuje się je tylko w razie awarii reaktora jądrowego. “Preparaty z jodem są podawane w celu zablokowania odkładania się w tarczycy substancji toksycznych które mogą być obecne w powietrzu. Kiedy będą obecne? Nie po wybuchu jądrowym, tylko po ewentualnym uwolnieniu zawartości reaktora” – powiedział Florian Naumczyk. Ludzie z usuniętą tarczycą oraz z innymi powikłaniami i schorzeniami nie są w stanie przyjmować preparatów z jodem. Każdorazowe podanie takich substancji musi być skonsultowane z lekarzem, inaczej stanowi zagrożenie dla zdrowia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!