Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku – poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Zgodnie z przepisami w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na tegorocznym poziomie do określonych limitów rocznego zużycia.
Na stronie Kancelarii Prezydenta napisano, że “celem nowych przepisów jest uruchomienie instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw domowych oraz zapewnienie im ceny energii elektrycznej na poziomie umożliwiającym opłacenie rachunków”
Według nowych przepisów w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia odbiorcy mają być rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w roku 2023. Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy wcześniej zawarli rynkowe umowy gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną.
Ustawa przewiduje również, że jeżeli między 1 października tego roku a 31 grudnia 2023 roku odbiorca zmniejszy swoje zużycie, o co najmniej 10 procent, w roku 2024 sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10 procent kosztów energii elektrycznej z okresu od października 2022 do grudnia 2023.
Przepisy przewidują też wprowadzenie dodatku elektrycznego przysługującego odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną, a to źródło zostało wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków do 11 sierpnia 2022 roku.