Rozpoczyna się 38. Warszawski Festiwal Filmowy. Wielbiciele światowego kina będą przez 10 dni mogli obejrzeć ponad 150 filmów z ponad 50 krajów. Wśród nich będą zarówno fabuły, dokumenty, krótkie metraże, jak i animacje.
Dyrektor Festiwalu Stefan Laudyn mówi, że w tym roku bardzo wiele miejsca z powodu wojny na Ukrainie będzie zajmowało kino ukraińskie. “Zaprosiliśmy do siebie naszych przyjaciół z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie, który proponuje swój cały Konkurs Ukraiński, w sumie 11 filmów pełnometrażowych i siedem krótkometrażowych. Będzie to doskonała okazja, żeby poznać kino ukraińskie, ale także oferta dla Ukraińców mieszkających w Polsce” – dodaje.
Stefan Laudyn zapewnia, że program Festiwalu jest bardzo różnorodny, a znaczna część prezentowanych w Warszawie filmów to pokazy premierowe. “Szukamy interesujących historii, które są dobrze opowiedziane językiem współczesnego kina i nie pozostawiają widza obojętnym. W programie znalazło się 156 filmów z 57 krajów, które będą pokazywane w siedmiu konkursach. W Konkursie Międzynarodowym o Grand Prix Festiwalu walczy 15 produkcji, w tym pięć premier światowych” – podkreśla.
Polskie filmy w Konkursie Międzynarodowym to: “Tata” w reżyserii Anny Maliszewskiej oraz “Strzępy” w reżyserii Beaty Dzianowicz.
Stefan Laudyn zaznacza, że polskich filmów na tegorocznym Festiwalu jest znacznie więcej: w Konkursie Wolny Duch będzie pokazany film Klaudii Folgi pod tytułem “Factorial Juggling” o historii dzikiej plaży w Izraelu – najniższego punktu na Ziemi. Z kolei w Konkursie Filmów Dokumentalnych pokazane zostaną filmy: Amadeusza Kocana “Czarnobyl: Ludzie ze stali” oraz “Nauka latania” w reżyserii Katarzyny Trzaski.
Uroczystość oficjalnego otwarcia Festiwalu (o 20:00) uświetni z kolei film w reżyserii Macieja Kawalskiego “Niebezpieczni dżentelmeni”.
Podczas festiwalu widzowie będą mieli okazję porozmawiać także z twórcami filmów, których do Warszawy ma przyjechać około dwustu.
Program festiwalu można znaleźć na stronie www.wff.pl.