Polska: konsolidacja CPK i PPL

0
121
Fot. 300gospodarka.pl/mat.Foster&Partners
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze ogłosiły plany konsolidacji. W ciągu pół roku PPL zostanie przekształcone w spółkę prawa handlowego, a przed upływem roku od wejścia w życie ustawy powstanie jedna grupa kapitałowa CPK. Celem jest skupienie kompetencji w zakresie zarządzania krajową infrastrukturą lotniskową.
Pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała powiedział, że konsolidacja poprawi zarządzanie i pozwoli na oszczędność pieniędzy.


Zaznaczył, że tylko silna grupa kapitałowa będzie mogła sprostać wymaganiom rynkowym, a w czasach kryzysu – być oparciem dla całego sektora. Dzięki konsolidacji PPL i CPK powstanie podmiot, który ma w pełni wykorzystać położenie geograficzne Polski i potencjał rozwijającego się rynku lotnictwa w tej części Europy.


Jednym z efektów konsolidacji będzie współpraca spółki CPK z lotniskiem Chopina. W Warszawie będą testowane różne rozwiązania, które zostaną zastosowane w porcie Solidarność w Baranowie. Jak mówił prezes spółki Mikołaj Wild, wśród nich znajdą się samochody autonomiczne oraz biometria.


Mikołaj Wild wskazał, że lotnisko Chopina będzie poligonem doświadczalnym dla przyszłego lotniska w Baranowie. Jeśli testowane rozwiązania się sprawdzą, będą przenoszone do nowego portu razem z urządzeniami. W myśl planów, cały ruch pasażerski ma zostać przeniesiony na lotnisko w Baranowie po jego otwarciu.


Pierwsze prace przy budowie Portu Lotniczego Solidarność mają się rozpocząć w przyszłym roku. Budowa ma się zakończyć na przełomie 2027 i 2028 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!