Polska: obywatelski projekt zmian w KK

0
166
Fot. solidarna.org
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Solidarna Polska złożyła w Sejmie obywatelski projekt zmian w Kodeksie Karnym, które mają zagwarantować wiernym różnych kościołów większą ochronę prawną. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej lider SP, minister sprawiedliwości Zbigiew Ziobro. Jak mówił, “niezbędna jest zmiana Kodeksu karnego, który dzisiaj w sposób dalece niewystarczający ochronę ludzi wierzących, ochronę wolności wyznania i swobody religijne w Polsce”. Dodał, że pod projektem zebrano prawie 400 tysięcy podpisów. “Załączamy na ręce pani marszałek 380 tysięcy (…). To najlepszy dowód na to, że zmiana regulacji jest potrzebna” – powiedział.


Zgodnie z prawem, pod obywatelskim projektem ustawy należy zebrać 100 tysięcy podpisów.


Autorzy projektu proponują, aby w Kodeksie karnym dodać zapis, że “nie popełnia przestepstwa, kto wyraża przekonanie, ocenę lub opinię związane z wyznawana religią głoszone przez kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej”. Jak zaznaczono, “nie popełnia się tego przestępstwa jeżeli nie stanowi to czynu zabronionego przeciwko wolności sumienia i wyznania lub publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa”.


Autorzy projektu chcą też, aby karze podlegały osoby, które przeszkadzają w odbywaniu praktyk religijnych. W projekcie zapisano też, aby karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia jej do lat dwóch podlegały osoby, “które publicznie lżą lub wyszydzają kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!