82 lata temu 19 września 1940 roku rotmistrz Witold Pilecki dał się dobrowolnie aresztować Niemcom w łapance ulicznej na Żoliborzu. Zamiarem było dostanie się do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam zorganizował ruch oporu i prowadził działalność wywiadowczą. Zbierał informacje między innymi o zagładzie Żydów.
Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tak zwanych Raportów Pileckiego – mówił poseł PiS Paweł Lisiecki. „Pokazał prawdę o totalitaryzmie niemieckim, dostając się do KL Auschwitz, później tworząc swój Raport, a także pokazał prawdę o totalitaryzmie sowieckim – podczas swojego procesu. Był osobą wierzącą, artykułował tę wiarę bardzo mocno – wiara zdecydowanie go kształtowała – była dla niego drogowskazem. Wielu ludzi dzisiaj zagubionych, warto by poznali rotmistrza Pileckiego – jako drogowskaz” – zaznacza poseł PiS Paweł Lisiecki.
“Rotmistrz Witold Pilecki niestrudzenie, aż do końca walczył o wolną Polskę” – podkreślił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Filip Musiał. „Hołd temu człowiekowi powinna oddawać cała Polska. Jeśli przyjrzymy się życiorysowi rotmistrza, to znajdziemy w nim bogactwo takich cech, które są najpiękniejszymi cechami duszy polskiej. To człowiek, który był niezłomny, odważny, który wiedział – co znaczy poświęcenie, i był w stanie poświęcić siebie i swoje dobro dla Rzeczypospolitej” – przypomniał Filip Musiał.
Rotmistrz Witold Pilecki – żołnierz Tajnej Armii Polskiej – za zgodą komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej generała Stefana Roweckiego “Grota”, przeniknął do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Z obozu uciekł w kwietniu 1943 roku. Później działał w konspiracji, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Rotmistrz Witold Pilecki, oficer rezerwy Wojska Polskiego, pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika. Grobu rotmistrza Witolda Pileckiego nie odnaleziono do dziś.