Narodowy Instytut Dziedzictwa do końca miesiąca udostępni online ponad milion 300 tysięcy dokumentów na temat 700 tysięcy obiektów zabytkowych w Polsce. Zbiory sukcesywnie udostępniane na portalu zabytek.pl obejmują karty ewidencyjne, fiszki, mapy, zdjęcia, rysunki, plany, spuścizny, scany 3D obiektów i tysiące dokumentów opisujących polskie zabytki.
Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Katarzyna Zalasińska podkreśliła, że to cyfrowa rewolucja w dostępności wiedzy o zabytkach. “To jest niezbędny punkt odniesienia dla konserwatorów, projektantów, samorządowców i wszystkich tych, którzy dzisiaj odpowiadają za zachowanie zasobu zabytkowego, ale jest to również produkt adresowany do wszystkich zainteresowanych najbliższym otoczeniem, a więc do społeczników, właścicieli i wszystkich tych, którzy chcieliby wiedzieć coś więcej na temat swojego najbliższego otoczenia” – powiedziała Zalasińska.
Ewa Siczek reprezentująca Centrum Projektów Polska Cyfrowa, które dofinansowuje projekty z zakresu cyfryzacji powiedziała, że jest to bardzo duża baza, która jest niezwykle cenna, jeżeli chodzi o digitalizację i ponowne udostępnienie. “Ze wszystkich 19 projektów, które udało nam się dofinansować w tej perspektywie finansowej z funduszy unijnych to Narodowy Instytut Dziedzictwa jest głównym liderem, bo wśród tych 19 projektów wszystkie zbiory stanowią 3 mln obiektów. Zatem ten milion 300 tysięcy naprawdę robi wrażenie i pokazuje ogrom pracy, jaką włożył instytut w przygotowanie tych dokumentów” – powiedziała Siczek.
W ramach projektu wykonano skaning laserowy i modelowanie trójwymiarowe 25 obiektów architektury zabytkowej z terenu całej Polski. Wśród nich znalazło się 16 kościołów drewnianych z epoki baroku, 6 średniowiecznych kościołów murowanych oraz 3 obiekty w ruinie: średniowieczny zamek, barokowa synagoga i drewniany wiatrak. Wartość projektu została oszacowana na ponad 37 milionów złotych, z czego ponad 31 milionów złotych pochodzi z budżetu Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Pozostała część pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!