Polska: prezydent podczas obchodów Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej

W stolicy odbyły się oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W uroczystościach na Placu Piłsudskiego wzięli udział między innymi przedstawiciele władz: prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą , premier Mateusz Morawiecki, minister obrony Mariusz Błaszczak, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, posłowie, senatorzy; a także dowódcy i żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze wojsk sojuszniczych, kombatanci i harcerze. 

W trakcie obchodów prezydent wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe, uczestniczył także w uroczystej odprawie wart, po której wygłosił przemówienie.

Andrzej Duda podziękował żołnierzom za ich służbę, szczególnie na granicy z Białorusią, i za współpracę z armią ukraińską. Podkreślił, że Ukraina broni nie tylko siebie, ale wspólnoty europejskiej. Dodał, że dzięki zakupom nowego uzbrojenia Polska jest dziś bezpieczniejsza, niż przed wybuchem wojny.

Prezydent podkreślił, że Bitwa Warszawska była jedną z niewielu, które przesądziły o losach świata. Andrzej Duda powiedział, że gdyby Polacy przegrali Bitwę Warszawską, losy świata potoczyłyby się inaczej. “Świat pewnie nie wyglądałby tak, jak obserwujemy go dzisiaj – nie byłby takim, jakim go znamy – ale do tego nie doszło” – podkreślił Andrzej Duda.Dodał, że “przez 74 lata istnienia Związku Sowieckiego Rosja sowiecka przegrała tylko jedną oficjalną wojnę. To była właśnie tamta wojna – sprzed 102 lat”.

Prezydent podziękował rządowi za decyzje o szybkim wzmocnieniu polskiego wojska w obliczu zagrożenia, spowodowanego agresją rosyjską na Ukrainie. Przywołał w tym kontekście między innymi ostatnie kontrakty na czołgi i haubice z Korei Południowej dla wojska. “Trwają w tej chwili działania szkoleniowe, przygotowujące naszych żołnierzy do służby na najnowocześniejszych czołgach Abrams. Już w tej chwili dla nas są produkowane są czołgi w Stanach Zjednoczonych i w Korei Południowej” – podkreślił prezydent, zapewniając, że polska armia otrzyma najnowocześniejsze uzbrojenie na najwyższym poziomie. Andrzej Duda dodał, że decyzja o dozbrojeniu Ukrainy nie była łatwa. “Wiem, że wiele wątpliwości w sercach zrodziło się, kiedy przekazywaliśmy nasze liniowe uzbrojenie do dyspozycji żołnierzy ukraińskich – naszych sojuszników. Dawaliśmy im je po to, by mogli i mieli czym bronić nie tylko swojego kraju, ale także potencjalnie i nas – i Europy i całej naszej wspólnoty – europejskiej i euroatlantyckiej. Zrobiliśmy to – i nie mam żadnej wątpliwości, że choć decyzje były trudne, to postąpiliśmy słusznie” – oświadczył prezydent. 

Andrzej Duda powiedział, że rosyjska agresja na Ukrainę złamała międzynarodowe tabu. Jak wskazał, rosyjski reżim przekroczył granice bezpieczeństwa, wyznaczone mocarstwom po II wojnie światowej, i napadł na sąsiednie państwo, by je unicestwić. Prezydent przywołał też sytuację na granicy polsko-białorsukiej. Podkreślił, że polscy żołnierze stanęli na wysokości zadania broniąc granicy. Jak dodał, swoją postawą pokazali oni determinację całemu światu broniąc polskiej granicy, broniąc Unii Europejskiej i broniąc granicy strefy Schengen. “Pełnym profesjonalizmem, a także i pełną determinacją od pierwszego dnia. Dzięki postawie polskich żołnierzy i funkcjonariuszy. Dzięki waszej postawie pokazaliśmy determinację całemu światu. Podkreślił, że w ubiegłym roku nasz kraj znalazł się w zagrożeniu, które nie było to wyłącznie zagrożeniem migracyjnym. “To nie jest spektakularna i odosobniona akcja. Jest to część szerszego planu, który realizują ci, którzy są wrogo nastawieni wobec Rzeczypospolitej, wrogo nastawieni wobec wspólnoty europejskiej” – oświadczył prezydent. Dodał, że być może była to próba sprawdzenia, czy Polacy „staną na wysokości zadania obrony swojej ojczyzny z pełna odpowiedzialnością”. Prezydent podkreślił, że gdyby nie postawa żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy, trudno byłoby przewidzieć następstwa „tego hybrydowego ataku realizowanego przez reżim białoruski we współpracy bez wątpienia z Moskwą”. „Dziękuję za to wielkie poczucie odpowiedzialności za sprawy Rzeczypospolitej” – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda podkreślił też, że nikt nie spodziewał się inwazji na naszego wschodniego sąsiada na tak wielką skalę, a państwo polskie nie jest jedynie obserwatorem i wspiera Ukrainę. “Dziękuję wam z całego serca, że choć nie z bronią w ręku, ale jesteśmy tego uczestnikami – poprzez naszą pomoc, którą świadczymy Ukrainie i Ukraińcom” – powiedział Andrzej Duda. “Poprzez służbę naszych żołnierzy przez cąły okres tego konfliktu. Poprzez wsparcie, jakiego nam – a przede wszystkim Ukrainie udzielają nasi sojusznicy . Także przy naszej pomocy, także korzystając z naszych możliwości, ale przede wszystkim dziękuję wam wszystkim za służbę” – powiedział prezydent. Podkreślił, że Ukraina broni nie tylko siebie, ale również Europy i wspólnoty transatlantyckiej. Dodał, że dzięki ostatnim zakupom nowoczesnego sprzętu dla wojska Polska jest bezpieczniejsza niż przed 24 lutego. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku dotrą do nas haubice i czołgi z Korei Południowej.

Prezydent podziękował żołnierzom za ich codzienną, wytrwałą służbę dla ojczyzny. Podkreślił, że wykonywane przez żołnierzy obowiązki niejednokrotnie wiążą się z narażeniem życia. Dodał, że ostatnie lata były dużym wyzwaniem dla osób, które stoją na straży naszego bezpieczeństwa. “To pandemia COVID-19, z którą także i wojsko dzielnie się zmagało, wspierając służby medyczne. To wspaniała służba wojskowych służb medycznych – z wielką odpowiedzialnością i mądrością, za którą z całego serca ogromnie dziękuję” – powiedział Andrzej Duda. Przypomniał również o ogromnym udziale polskich żołnierzy w ewakuacji ludzi z zajętego przez talibów Kabulu w Afganistanie. “Z całego serca dziękuję za bohaterską służbę tam na miejscu – na lotnisku w Kabulu. Dziękuję za te trzydzieści lotów w nieprawdopodobnie trudnych warunkach uratowaliście 1300 ludzi. Uratowaliście wielu tych, którzy po prostu potrzebowali pomocy. Zrobiliście to wzorowo – bez żadnych własnych strat. Dziękuję za ten niezwykły pokaz profesjonalizmu i odpowiedzialności”- mówił prezydent.

Na zakończenie prezydent złożył życzenia żołnierzom i ich rodzinom. Podkreślił, że istotne w tym zakresie jest wzmacnianie armii, które umacnia narodowe bezpieczeństwo. “Życzę wam przede wszystkim by Polska zawsze była bezpieczna. Życzę wam, by nigdy z bronią w ręku nie trzeba było stawać w obronie Rzeczpospolitej” – powiedzia Andrzej Duda. “Życzę Wam, by nie tylko teraz, ale także i przez najbliższe lata i dziesięciolecia z odpowiedzialnością realizowany był proces wmacniania polskiej armii – oznaczający tym samym umacnianie bezpieczeństwa Rzeczpospolitej” – dodał prezydent.  

Prezydent podziękował także rodzinom żołnierzy za ich cierpliwość i poświęcenie. “Zawsze powtarzam, że w wojsku służą całe rodziny” – podkreślił Andrzej Duda. “Niech żyje polski żołnierz” – tymi słowami prezydent zakończył przemówienie.

Andrzej Duda złożył wieńce pod pomnikami: marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta Lecha Kaczyńskiego i katastrofy smoleńskiej. Przed uroczystymi obchodami na Placu Piłsudskiego prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem wzięli udział w Mszy świętej za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Related Posts

Polska: rekordowa liczba policjantów w służbie

W policji służy rekordowa liczba funkcjonariuszy – na koniec 2025 roku jest ich 102 288. To największa liczba w historii tej formacji. “Jest to rekordowe zatrudnienie w polskiej policji od początku jej istnienia, czyli od 1990 roku” – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej komendant główny policji, generalny inspektor Marek Boroń. “W tym roku przyjęliśmy 8509 młodych adeptów, więc dzisiaj patrzymy optymistycznie na to, co w przyszłym roku” – dodał szef policji. Rośnie też zainteresowanie służbą w policji – w 2025 roku ponad 30 tysięcy kandydatów złożyło podania o przyjęcie. To dwa razy więcej, niż w 2023 roku. Komendant główny podkreślił, że taka sytuacja ma pozytywny wpływ na wybór kandydatów. “Jest więcej kandydatów, bo ponad 30 tysięcy, więc mamy w czym wybierać” – powiedział komendant główny. “Wybieramy tych, którzy są najbardziej sprawni, najlepiej przechodzą testy, rozmowy Rzeczywiście z naszego punktu widzenia to zainteresowanie służbą w policji ma ogromne znaczenie, bo jesteśmy w stanie wybrać lepszych kandydatów” – dodał szef policji. W ciągu roku ze służby odeszło ponad 3,5 tysiąca policjantów. To trzy razy mniej, niż dwa lata temu, kiedy w ciągu roku odeszła ze służby prawie jedna dziesiąta policjantów – prawie 9,5 tysiąca. W ostatnim czasie MSWiA zachęca do wstępowania w szeregi tej największej podległej resortowi spraw wewnętrznych formacji, między innymi wskazując na nowy program mieszkaniowy dla funkcjonariuszy. Obiecuje też regularne inwestycje w sprzęt na podstawie nowego programu modernizacji służb. (IAR)

Read more

Po spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy w Warszawie

To były rozmowy w cztery oczy. Prezydent Karol Nawrocki spotkał się dziś o 11:00 z Wołodymyrem Zełenskim w Pałacu Prezydenckim. Przywódcy Polski i Ukrainy rozmawiali o bezpieczeństwie i gospodarce, ale poruszono także kwestie historyczne. Karol Nawrocki podsumował rozmowę, mówiąc, że wizyta Wołodymyra Zełenskiego to dobra informacja dla Polski i Ukrainy, a zła dla Rosji. Prezydent podkreślił, że wspiera sankcje, bo obserwuje od lat nie tylko atak Rosji na Ukrainę, ale również działania hybrydowe w Europie. Według Karola Nawrockiego pokoju w Ukrainie nie uda się osiągnąć bez pomocy prezydenta USA. “Donald Trump jest jedynym przywódcą, który jest gotowy zmusić Władimira Putina do podpisania pokoju” – powiedział prezydent i zapewnił również, że sprawa przekazania Ukrainie myśliwców MIG-29 została już załatwiona. “W tej kwestii pozostały jedynie formalności” – powiedział prezydent Polski. W trakcie rozmowy prezydenci ustalili wspólne cele strategiczne. Jednocześnie Karol Nawrocki przekazał Wołodymyrowi Zełenskiemu, że zdaniem Polaków pomoc Ukrainie nie spotkała się z należytym docenieniem. Prezydent podkreślił, że wspólnym interesem Europy, Polski i Ukrainy jest to, aby wojna zakończyła się jednoznacznym pokojem. Karol Nawrocki powiedział też, że ma nadzieję na rozwiązanie kwestii ofiar zbrodni wołyńskiej. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że już rozpoczęły się ich poszukiwania i ekshumacja. Zaoferował również Polsce doświadczenie jego państwa w obronie. Prezydent Ukrainy zaprosił Karola Nawrockiego do Kijowa. Przy okazji Wołodymyr Zełenski prosił Polskę o wsparcie w sprawie przekazania rosyjskich aktywów Ukrainie. Prezydent Ukrainy odpowiedział Karolowi Nawrockiemu, że Ukraina zawsze będzie wdzięczna Polsce za pomoc udzieloną w pierwszych dniach wojny. Ukraińska armia jest chętna na przyjęcie MIG-ów, bo to pozwoli na skuteczniejszą walkę z rosyjskim najeźdźcą. “Mam szczerą nadzieję, że ta wizyta otworzy nową, ważną kartę w naszych stosunkach, w relacjach Ukrainy i Polski” – podsumował rozmowę Wołodymyr Zełenski. Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Wołodymyr Zełenski udał się do Sejmu, gdzie spotkał się z marszałkiem Włodzimierzem Czarzastym. Zaplanowane jest również spotkanie z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską, a później z premierem Donaldem Tuskiem. (IAR)

Read more

Leave a Reply