Polska: GIOŚ i Wody Polskie o śnięciu ryb w Odrze

0
165
Fot. Facebook: Serce Puszczy
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Zastępczyni Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk powiedziała, że instytucja bada, dlaczego w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. W prace zaangażowano też wojewódzkie inspektoraty, Wody Polskie i samorządy.

W obserwacji wód Odry wykorzystywane są również bezzałogowe statki powietrzne. Wiceszefowa GIOŚ powiedziała podczas konferencji prasowej, że martwe ryby znaleziono w województwach dolnośląskim i lubuskim. Dodała, że w próbkach wody zbadanych w Centralnym Laboratorium Badawczym stwierdzono podwyższone pH, natlenienie i przewodność. Magdalena Gosk dodała, że obecnie w Odrze na terenie żadnego z województw nie występuje już mezytylen, o którym donoszono wcześniej.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że trwa wyławianie śniętych ryb z Odry w okolicach Cigacic i Głogowa. Proces zakończono w okolicach Oławy, gdzie zebrano aż pięć ton martwych ryb. Służby badają, co może być przyczyną zatrucia zwierząt. Przemysław Daca wskazał na niesprzyjające okoliczności: niski poziom wód w rzekach i wysoką temperaturę. Jak mówił w takich warunkach wystarczy niewielka ilość ścieku lub szamba, aby doszło do katastrofy ekologicznej. Szef Wód Polskich dodał, że w Odrze w okolicach Krosna Odrzańskiego znaleziono tylko kilka padłych ryb, więc można przypuszczać, że zanieczyszczenie dalszych odcinków rzeki nie będzie groźne.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu skierował zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w środowisku w związku z pogorszeniem jakości wody i spowodowaniem zniszczenia w świecie zwierząt w znacznych rozmiarach. Wody Polskie i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zaapelowały w komunikacie do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej. “Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów pod opieką ich właścicieli” – napisano.

Do czasu wyjaśnienia przyczyn zjawiska nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze i przygotowywania z nich posiłków.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!