Polska: obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

0
Fot. Facebook: Dowództwo Garnizonu Warszawa/ Command of Warsaw Garrison
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Tradycyjne spotkanie w parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęło obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z powstańcami warszawskimi spotkał się prezydent Andrzej Duda. Wręczył także państwowe odznaczenia walczącym w Powstaniu oraz osobom krzewiącym pamięć o ich wyczynie.

W trakcie spotkania podziękował za ich służbę dla Rzeczpospolitej i podkreślił, że pamięć o powstaniu warszawskim buduje państwo polskie. “Przez państwa obecność ta służba dla Rzeczpospolitej jest realizowana, dlatego że służycie samą swoją obecnością. Jesteście wielkim świadectwem postawy, którą każdy obywatel powinien posiadać wobec swojej ojczyzny i rodaków” – mówił prezydent.

Po wręczeniu odznaczeń państwowych bohaterom wydarzeń z 1944 roku Andrzej Duda zaznaczył, że dziś Polacy – podobnie jak powstańcy – także potrafią działać dla wspólnego celu, co objawia się m.in. w pomocy Ukrainie wobec rosyjskiej agresji. Stwierdził, że niezłomna wola walki powstańców warszawskich nauczyła Polaków jednoczenia się w trudnych chwilach. Podkreślił, że postawę tę przyjęliśmy jako całe społeczeństwo.

Andrzej Duda powiedział także, że lekcję, którą dali nam powstańcy warszawscy, cały czas – poprzez kolejne pokolenia – odrabiamy, czerpiąc z niej wzorce, a także szukając takich rozwiązań, które będą pozwalały zwyciężać i Polskę obronić. “Nauczyła nas ona tego, że Polacy potrafią się zorganizować i być razem. Dzięki temu mogła powstać w latach 80. “Solidarność”, która była oddolnym ruchem” – zaznaczył. 

Podczas dzisiejszej uroczystości wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz podziękował za pamięć o powstaniu warszawskim, w szczególności młodym Polakom. “Jesteśmy z was, naszych młodych rodaków dumni i życzymy wam życia w wolnym i bezpiecznym kraju, w szczególności kiedy za naszą wschodnią granicą trwa okrutna wojna” – mówił. Dodał, że powtarzane wielokrotnie z tego miejsca słowa “abyście nie musieli przeżyć tego wszystkiego, co nasze pokolenie” nabierają obecnie szczególnego znaczenia. “Prosimy was, pamiętajcie o nas, powstańcach warszawskich” – zaapelował Jerzy Mindziukiewicz. 

Gospodarz miejsca uroczystości dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski przypominał, że pokolenie walczących o wyzwolenie stolicy z rąk nazistowskich Niemiec zdało egzamin w czasie historycznej próby. “Siedemdziesiąt osiem lat temu stanęliście do walki o wolność i niepodległość – wartości najważniejsze w życiu każdego narodu. Nabierają one szczególnego znaczenia teraz, kiedy trwa wojna na Ukrainie. Niepodległość to fundament, na którym wspiera się wolny byt narodu. Z niej wyrastają wszystkie inne wartości ważne dla demokratycznego społeczeństwa: wolność, solidarność praworządność” – wyliczał dyrektor MPW.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dodał, że walka o wolność toczy się każdego dnia. “Tak jak niegdyś Powstańcy stawiali zbrojny opór okupantom, tak dziś Ukraińcy walczą o swoją przyszłość” – podkreślił. “Kiedy dziś obserwujemy obrazy z Ukrainy, mocno chwytają nas za serce. Wiemy, co to oznacza walczyć za wartości, za życie. Wiemy, co to znaczy, gdy miasto jest zrównane z ziemią, ale Warszawa się odrodziła niczym feniks z popiołów. Dlatego dziś nasze serce jest otwarte, bo mamy w sobie te tradycje” – zauważył Rafał Trzaskowski.

Uroczystość w parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, to doroczne tradycyjne spotkanie międzypokoleniowe, podczas którego powstańcy są honowani odznaczeniami państwowymi, a kolejne pokolenia mogą z nimi się spotkać i porozmawiać. 
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Upadło po 63 dniach zaciętych walk wobec olbrzymiej przewagi wroga, wyczerpania amunicji i żywności. Około 2:00 w nocy z 2 na 3 października w Ożarowie Mazowieckim został podpisany akt kapitulacji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!