Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że przedwczesne jest twierdzenie o podwyżkach dla polityków. Na konferencji prasowej wyjaśnił, że w tej chwili trwają prace nad budżetem na 2023 rok oraz nad projektem ustawy okołobudżetowej.
Ministerstwo Finansów w projekcie budżetu Kancelarii Sejmu na 2023 rok planuje wzrost kwoty bazowej wynagrodzeń o 7,8 procent. Piotr Müller powiedział, że ma to związek z planowanymi podwyżkami wynagrodzeń w służbie cywilnej. Jak wyjaśnił, przy obecnie obowiązujących przepisach, kwota bazowa jest przypisana do wszystkich urzędników, którzy są w służbie cywilnej.
“Jeżeli podwyższamy wynagrodzenia w służbie cywilnej, to jednocześnie ta kwota bazowa dotyczy tak zwanej erki, czyli osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie” – powiedział.
Zaznaczył, że te przepisy można zamrozić w ustawie okołobudżetowej. Dotyczy to też wynagrodzeń dla polityków.
Piotr Müller poinformował, że obecnie trwają prace nad projektem przyszłorocznego budżetu oraz dyskusje w sprawie zamrożenia niektórych wskaźników – decyzje nie są jeszcze podjęte.
“Twierdzenie, że będą podwyżki dla polityków, jest zdecydowanie przedwczesne, a być może zaraz się okaże, że nieprawdziwe” – mówił Piotr Müller.
Dodawał, że “mamy sytuację, w której jest inflacja, w której są różne wydatki państwa”.
“Ja nie widzę potrzeby, aby w tym zakresie na ten moment podejmować takie decyzje, ale to jest decyzja kolegialna” – powiedział.
Kwota bazowa w tej chwili to 1789 złotych i 42 grosze, po podwyżce o 7,8 procent wyniesie 1928 złotych i 99 groszy. W sumie w projekcie budżetu Kancelarii Sejmu na 2023 rok zaplanowano wydatki w wysokości prawie 714 milionów złotych.
Zgodnie z konstytucją, Rada Ministrów przedkłada Sejmowi najpóźniej na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego projekt ustawy budżetowej na rok następny. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest późniejsze przedłożenie projektu.