Polska – POT: wzrost cen w turystyce

0
336
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W tym roku Polacy więcej płacą za wakacje. Wzrost cen widać zarówno na kierunkach zagranicznych, jak i w turystyce krajowej.

W kraju ceny wzrosły o około kilkanaście procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dyrektor zarządzająca w Polskiej Organizacji Turystycznej Teresa Buczak powiedziała, że wzrost cen jest zauważalny, ale nie jest tak duży, jak sugerują niektóre media.

“Zdarzają się sytuacje, w których ktoś pokazuje, że w konkretnej restauracji wzrost cen jest ogromny, ale przeważnie – jeśli chodzio usługi hotelowe i gastronomiczne – ten wzrost jest kilkunastoprocentowy” – powiedziała Teresa Buczak.

W turystce zagranicznej wzrost cen również jest zauważalny. W porównaniu z ubiegłym rokiem średni koszt rezerwacji jest o około 400 złotych wyższy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę rodzinne wakacje na jednym z najpopularniejszych kierunków – takich jak Turcja lub Egipt, to średnio za urlop musimy zapłacić o tysiąc złotych więcej.

Ponadto w tym roku zakup wycieczki w popularnej formule last minute może okazać się niemożliwy. Ekspert do spraw turystyki Jarosław Kałucki zaznaczył, że takich ofert jest po prostu znacznie mniej. “Szansa na ich znalezienie jest niewielka. Przecen teraz szukałbym w ofertach na drugą połowę sierpnia i na wrzesień” – powiedział ekspert.

Na wzrost cen wpływają popandemiczny popyt oraz rosnące na całym świecie ceny paliwa i energii. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że ubiegły rok w związku z obostrzeniami epidemicznymi i ograniczonym popytem był wyjątkowo tani. Jeśli porównamy ceny rezerwacji zagranicznych z tego roku oraz z 2019, czyli z ostatniego roku przed pandemią, to ceny wzrosły średnio o 100 złotych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!