Premier M. Morawiecki: nie pozwolimy by na polskich ziemiach zapanował znowu “ruski mir”

0
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd nie pozwoli by na polskich ziemiach zapanował znowu “ruski mir”. Szef rządu bierze udział w obchodach 77. rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach na Podlasiu. To największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej. 

Premier przekonywał, ze ziemia suwalska może się czuć obecnie bezpieczna pomimo geopolitycznych zagrożeń. “Wiemy, że także od wzmocnienia polskiej armii zależy bezpieczeństwo i na to wzmocnienie postawiliśmy dzisiaj ogromny nacisk. I musimy to robić, aby już więcej na tych ziemiach nie zapanował znowu “ruski mir”, ten sam, który dzisiaj daje się we znaki Ukrainie” – mówił premier. 

Obławą Augustowską jest nazywana operacja wojskowa przeprowadzona w lipcu 1945 roku przez oddziały Armii Czerwonej i wojska NKWD, która miała na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. 

Tereny położone wokół Suwałk, Augustowa i Sejn nazywane są przesmykiem suwalskim i są uważane za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Stanowią połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdzielają obwód kaliningradzki Rosji oraz Białoruś będącą sojusznikiem Rosji. 

W tym tygodniu rejon ten odwiedzili prezydenci Polski i Litwy, Andrzej Duda i Gitanas Nauseda oraz ministrowie obrony obu państw, Mariusz Błaszczak i Arvydas Anuszauskas. Zapewniali, że jest on dobrze chroniony. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!