Polska: wstępne wyniki matur, egzamin zdało około 78 proc. uczniów

0
287
matura
Fot. legaartis.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował, że w tym roku maturę zdało 78,2 procent uczniów. 15,5 procent absolwentów ma prawo do poprawki, czyli nie zdało matury tylko z jednego przedmiotu, a 6,3 procent maturzystów już na tym etapie matury nie zdało.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał, że w tym roku maturę zdało 10 tysięcy więcej uczniów niż w poprzednim. Na konferencji prasowej w związku z ogłoszeniem wstępnych wyników matur powiedział, że to zasługa przede wszystkim większości stacjonarnego trybu nauki w tym roku szkolnym. “To miało bardzo duże znaczenie dla dobrego przygotowania się do egzaminu maturalnego. Pamiętajmy, że poprzedni rok szkolny odbywał się w większości w trybie zdalnym, a maturzyści uczyli się głównie w domach i przed komputerami, co na pewno im nie sprzyjało” – podkreślił minister Czarnek.

Jeśli chodzi o absolwentów liceów, to maturę zdało 84 procent uczniów, a prawo do poprawki ma 11,4 procent. Wśród absolwentów techników jest to odpowiednio 69,2 i 22,0 procent, a pośród uczniów kończących szkoły branżowe – 20,5 i 33,6 procent.
Maturę z języka polskiego zdało 95 procent tegorocznych absolwentów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, egzamin z matematyki – 82 procent, a z języka angielskiego – 94.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nie było obowiązkowych dla wszystkich egzaminów ustnych. Dotyczyły one tylko uczniów zdających na uczelnie za granicą i potrzebujących wyniku także z ustnych egzaminów.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać przynajmniej 30 procent punktów możliwych do zdobycia na egzaminach z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym.

Egzamin poprawkowy zaplanowano na 23 sierpnia. Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.

Maturzyści mogą sprawdzić swoje wyniki na stronie internetowej.

W maju matury napisało ponad 289 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników. Razem z nimi polskie egzaminy zdawało także 41 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po ataku Rosji na Ukrainę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!