Polska: M.Błaszczak o zasadniczej dobrowolnej służbie wojskowej

0
185
Fot. Twitter: Mariusz Błaszczak/polska zbrojna
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W dziesięciu miejscach w Polsce zakończyły się kursy podstawowe dla kandydatów do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. 28-dniowe przeszkolenie zakończyły wojskowe przysięgi.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który był na jednej z takich przysiąg w Nowym Dworze Mazowieckim powiedział, że to historyczny moment. Minister podkreślił, że wprowadzenie ochotniczej służby zasadniczej to odpowiedź na międzynarodową sytuację i zmieniające się środowisk bezpieczeństwa. Szef MON przypomniał, że na Ukrainie toczy się wojna podobna do tej z czasów drugiej wojny światowej. “Dochodzi do zbrodni wojennych, ludność cywilna jest mordowana przez władze rosyjskie.” – powiedział Mariusz Błaszczak. Wicepremier zaznaczył, że dlatego rolą polskich władz jest stworzenie armii, która będzie w stanie skutecznie odeprzeć wroga.

Wicepremier Mariusz Błaszczak dodał, że siły zbrojne będą zdolne do obrony kraju jeśli będą liczniejsze, dobrze uzbrojone i osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szef MON przypomniał, że do 2015 roku poprzednie rządy likwidowały wiele jednostek wojskowych. Teraz – jak mówił wicepremier Mariusz Błaszczak – wojsko jest rozbudowywane i doposażane.

Minister dodał, że spośród osób, które dziś złożyły wojskową przysięgę w Nowym Dworze Mazowieckim, większość chce związać się z armią. W skali całej Polski jest to 70 procent ochotników. Według Mariusza Błaszczaka reszta przeszkolonych osób też jest ważna dla systemu bezpieczeństwa, bo to osoby obeznane z bronią i wiedzące, gdzie w razie kryzysu się zgłosić i jak się szybko zorganizować.

W niecałe dwa miesiące funkcjonowania ustawy o obronie ojczyzny i uruchomienia naboru do nowego rodzaju służby zgłosiło się około 8 tysięcy osób. Do końca roku armia przygotowała w sumie 15 tysięcy miejsc dla takich ochotników.

Po 28 dniach podstawowego przeszkolenia i złożeniu przysięgi żołnierz może zostać w wojsku i odbyć szkolenie specjalistyczne w wyznaczonej jednostce. Szkolenie takie trwa 11 miesięcy. Po tym czasie kończy się zasadnicza dobrowolna służba i można ubiegać się o przyjęcie do służby zawodowej.

W myśl zapisów ustawy o obronie ojczyzny polskie wojsko ma liczyć co najmniej 250 tysięcy żołnierzy zawodowych raz 50 tysięcy w służbie terytorialnej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!