Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu – poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen, gdzie powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum, które z końcem czerwca musiało opuścić mury raperswilskiego zamku – powiedział wicepremier Piotr Gliński.
Wicepremier Piotr Gliński poinformowałm że kompleks Schwanen znajduje się 150 metrów od wcześniejszej siedziby Muzeum. “W tym historycznym miejscu w 1870 roku podpisano akt założenia Polskiego Muzem w Rapperswilu, czyli wracamy do korzeni, do kolebki. Muzeum Polskie znajdzie tutaj drugi dom, a może i pierwszy dom, na nowo” – dodał minister Gliński.
Podczas uroczystości podpisano także list intencyjny w sprawie zamiaru utworzenia nowej instytucji kultury (Muzeum Polskiego w Rapperswilu) przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzonej przez Polską Fundację Kultury “Libertas” oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Jednym z zadań Muzeum Polskiego w Rapperswilu było zabezpieczanie wartościowych dokumentów, pamiątek historycznych i dzieł sztuki znajdujących się poza granicami Polski oraz przedstawienie historii kraju. Kolejnym obszarem działań Muzeum jest prezentowanie zbiorów i archiwów oraz udostępnianie ich publiczności, także do badań naukowych.
W Schwanen znajdzie się również szwajcarski oddział Instytutu Pileckiego, który będzie prowadził działalność podobną jak w oddziale berlińskim. Będzie tu prezentowana wystawa stała, ekspozycje czasowe, planowane są międzynarodowe konferencje i debaty poświęcone historii Polski oraz Europy Środkowowschodniej i Wschodniej, wspólne działania z ośrodkami naukowymi i kulturalnymi w Szwajcarii.