Polska: prawie 79 milionów złotych dla 47 bibliotek

0
108
Fot. portalsamorzadowy.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Aż 47 bibliotek publicznych otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę prawie 79 milionów złotych w ramach II naboru wniosków do priorytetu “Infrastruktura bibliotek 2021-2025”. Przyznane środki pozwolą na realizację projektów obejmujących zakup nowoczesnego wyposażenia, adaptację czy modernizację bibliotecznego obiektu budowlanego, budowę nowych oraz przebudowę lub rekonstrukcję już istniejących placówek.

“Biblioteki przeszły do XXI wieku, bo to są często modernizacje z prawdziwego zdarzenia” – podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w Milanówku, gdzie dzięki środkom z programu zbudowana zostanie nowa bilbioteka. Dofinansowania, zgodnie z regulaminem, zostały przyznane w kwotach od 500 tysięcy złotych do 2 miliony 250 tysięcy złotych. Pozostałą część, wynoszącą minimum 30 procent inwestycji, zapewnia samorząd. Dzięki dofinansowaniu możliwa będzie m.in. budowa biblioteki w Orzeszu, Henrykowie, Redzie, Buku i Świerklańcu, modernizacja zabytkowej siedziby Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice i modernizacja budynku Książnicy Cieszyńskiej. 

Poprzednia edycja programu “Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” objęła działania prowadzone łącznie w 220 obiektach bibliotecznych. W ramach programu realizowanych jest już 30 zadań, które otrzymały wsparcie na ponad 43 miliony złotych w zeszłorocznym pierwszym naborze. Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski podkreślił, że w nowych czy wyremontowanych bibliotekach odnotowano średnio ponad 9-procentowy wzrost liczby użytkowników. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Milanówku Elżbieta Abramczuk-Kalinowska podkreśliła, że Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest ogromnym wparciem dla bibliotek, które dla mieszkańców są trzecim bardzo ważnym miejscem po domu i pracy. “To przestrzenie, które aktywizują społeczność lokalną” – powiedziała Elżbieta Abramczuk-Kalinowska. 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 jest największym i jednym z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. W ramach NPRCZ 2.0 ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!