Polska: Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

0
128
Fot. KRBRD
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ochrona pieszych i kierujących rowerem, zarządzenie prędkością i walka z nietrzeźwymi kierowcami będzie w najbliższych 2 latach najważniejszymi zadaniami instytucji państwowych w kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego.  

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowała zadania realizacyjne Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030 na najbliższe dwa lata. KRBRD, międzyresortowy organ doradczy rządu., określił łącznie 35 zadań realizowanych m.in. przez policję, Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Austrad i ministerstwa. 

To między innymi działania edukacyjne, informacyjne, intensyfikacja nadzoru do policji tam, gdzie piesi są najbardziej zagrożeni. Są też zapowiedzi zmian legislacyjnych. To m.in. .podwyższenie kar za jazdę pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innych środków odurzających i wprowadzenie konfiskaty auta, wprowadzenie możliwości przeprowadzenia przez pracodawców kontroli trzeźwości pracowników i kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu. Mają pojawić się też zmiany w rozporządzeniu o oznakowaniu, dzięki którym znaki mają być lepiej czytelne dla kierowców i systemów wspomagających jazdę.

 W ramach rozbudowy infrastruktury kontrolno-pomiarowej zaplanowano zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących dedykowanych na wszystkie kategorie dróg. W ramach powyższej liczby zakłada się zakup 11 nowych przenośnych urządzeń rejestrujących wraz z pojazdami do ich zastosowania, a także instalację 247 stacjonarnych urządzeń rejestrujących w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach oraz 100 urządzeń stacjonarnych w nowych lokalizacjach. W tym pojawi się 39 urządzeń rejestrujących do odcinkowego pomiaru prędkości. 

Wśród zadań poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego znalazły się też projekty rozbudowy infrastruktury drogowej, w tym program budowy 100 obwodnic. 

Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2021-2030 zakłada dwa główne priorytety do osiągnięcia w 2030 roku: Ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych o 50 procent w porównaniu z rokiem 2019, tj. nie więcej niż 1455 ofiar śmiertelnych, ograniczenie liczby ofiar ciężko rannych w wypadkach drogowych o 50 procent w porównaniu z rokiem 2019, tj. nie więcej niż 5317 osób ciężko rannych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!