Polska – MEiN: W ocenie działalności naukowej uczelni będą zmiany

0
459
Fot. Twitter: MEiN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada zmiany w sposobie oceny działalności naukowej uczelni. Ewaluacja działalności uczelni obejmuje lata 2017-2021 i rozpoczęła się 1 stycznia 2022 roku. Od jej wyników zależą m.in. kategorie naukowe przyznawane w różnych dyscyplinach nauki oraz wysokość subwencji.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że Komisja Ewaluacji Nauki oceniła do tej pory 283 podmioty, 1145 podmiotodyscyplin, 700 tysięcy publikacji, 1000 patentów, 18 tysięcy projektów i 54 tysiące osiągnięć artystycznych. Minister powiedział, że konieczna jest korekta w wartościach referencyjnych zaproponowanych przez Komisję Ewaluacji Nauki. “Gdybyśmy pozostawili w taki sposób tę ocenę, która została zaproponowana przez Komisję Ewaluacji Nauki, to na przykład Szkoła Główna Handlowa traciłaby prawo do nadawania doktoratu i stopnia doktora habilitowanego w ekonomii i zarządzaniu. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego traciłaby te uprawnienia na weterynarii. Uniwersytet Jagielloński traciłby te uprawnienia przy naukach farmaceutycznych. A przy wcześniejszych jeszcze propozycjach możliwe byłoby zlikwidowanie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim” – powiedział Przemysław Czarnek.

Z danych MEiN wynika, że w oparciu o zaproponowane przez Komisję Ewaluacji Nauki wartości referencyjne 211 podmiotów zachowa 747 uprawnień do nadawania stopnia doktora, 56 podmiotów straci 98 uprawnień do nadawania stopnia doktora, a 102 podmioty zyskają łącznie 168 nowych uprawnień. 

Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki powiedział, że na podpis prezydenta czeka nowelizacja zakładająca, że szkoły doktorskie, które utracą możliwość nadawania stopnia doktora, nie stracą od razu uprawnień do kształcenia doktorantów. “Te uczelnie, które utracą ewentualnie uprawnienia do nadawania stopnia doktora, będą mogły nadal prowadzić zajęcia w szkołach doktorskich do zakończenia procesu kształcenia. Zachowają również na ten czas uprawnienia do nadawania stopnia doktora dla tych doktorantów, którzy znaleźli się w szkołach doktorskich” – powiedział wiceminister.  

Przemysław Czarnek zapowiedział, że do końca tygodnia przekaże do Komisji Ewaluacji Nauki zmienione wartości referencyjne, w wyniku których dodatkowe 3 procent uczelni uzyska uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!