Kombatanci, przedstawiciele władz i instytucji państwowych, rodziny poległych i uczniowie wzięli udział w uroczystości 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Ta część obchodów została przeniesiona z 14 lutego, z uwagi na duży wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w tamtym czasie. Dzisiaj wręczono okolicznościowe odznaczenia osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o czynach AK.
Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Wiesław Wysocki, mówił, że etos Armii Krajowej zobowiązuje: “Ci żołnierze, którzy są z nami, zobowiązują nas, byśmy pamiętali, o tym, że służba Rzeczypospolitej , jak mawiał biskup generał Władysław Bandurski – kapłaństwem jest. I winniśmy wszystkim tym, którzy najwierniej Rzeczypospolitej służyli, najwyższy szacunek”, dodał profesor Wysocki.
Płk Bolesław Zbigniew Pawłowski ps. Lanca, który spędził wojnę w Tomaszowie Lubelskim, mówił jak ważne jest dla niego podtrzymywanie pamięci o Armii Krajowej: “Ja miałem 17 lat, gdy składałem przysięgę w Armii Krajowej. I te roczniki, jak moje, w Tomaszowie Lubelskim, wszyscy należeli do Armii Krajowej, wszyscy Polacy, młodzi ludzie. Armia Krajowa jest dla mnie czymś, jakby świętym”, dodał płk Pawłowski.
14 lutego 1942 roku na rozkaz generała Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Przemianowanie WZW na AK miało pokazać, że w Polce cały czas toczy się walka, trwają działania dywersyjne i przygotowania do wielkiej akcji zbrojnej.
Armia Krajowa jest uznawana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.
Liczba zaprzysiężonych żołnierzy AK na początku 1942 roku wynosiła około 100 tysięcy, zaś w lecie 1944 roku – 380 tysięcy.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!