Polska: rządowy projekt obniżający PIT do 12 procent

0
Sejm RP Polska głosowanie pandemia koronawirus
Fot. Twitter: Sejm RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Na stronach Sejmu opublikowano rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obniża on między innymi dolną stawkę podatku PIT z 17 do 12 procent. Rada Ministrów chce, by zmiany weszły w życie od 1 lipca. Mają objąć około 25 milionów podatników. 

Wśród przyjętych przez rząd zmian jest też między innymi likwidacja ulgi dla klasy średniej, obowiązującej od początku tego roku. Wróci również możliwość odliczania składki zdrowotnej dla prowadzących działalność gospodarczą. Jak wynika ze wstępnego harmonogramu obrad, pierwsze czytanie projektu odbędzie się podczas rozpoczynającego się jutro posiedzenia Sejmu.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rząd przyjął na posiedzeniu w piątek. Premier Mateusz Morawiecki mówił podczas konferencji prasowej, że proponowane rozwiązania będą korzystne dla ponad 10 milionów podatników, a neutralne dla pozostałych. Obniżka stawki podatku PIT to, jak mówił premier, odpowiedź rządu na inflację i kryzys gospodarczy, jaki wywołał Putin napadając na Ukrainę. Wskazał, że “Rosjanie rozpętali wojnę konwencjonalną na Ukrainie, rozpętali także wojnę gospodarczą i wojnę inflacyjną”. 

Mateusz Morawiecki podkreślił, że proponowany “program niskie podatki, sprawiedliwe podatki i uproszczone podatki” ma kompensować ubytki w portfelach Polaków wynikające z wysokich cen, które wiążą się z manipulacjami cenami przez Gazprom. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!