Instytut Pamięci Narodowej zacieśnia współpracę z Wojskami Obrony Terytorialnej. Podczas konferencji prasowej Instytut zaprezentował działania mające na celu inspirowanie żołnierzy WOT bohaterami walk o wolność i suwerenność Polski.
Prezes IPN Karol Nawrocki podkreślał, że szczególnie cennymi bohaterami, których postawy są godne naśladowania są między innymi żołnierze konspiracji z czasu II wojny światowej i podziemia antykomunistycznego. “Patroni i cała historyczna spuścizna buduje archetypy postaw Polaków w czasie wojny i w czasie pokoju. Ta spuścizna, która trafia do Wojsk Obrony Terytorialnej to często bohaterowie odnalezieni przez archiwistów, przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, przez naukowców Instytutu Pamięci Narodowej, to wciąż żywa historia, która dzisiaj stanowi o fundamencie wolnej niepodległej Rzeczypospolitej” – mówił prezes IPN.
W IPN pracuje około 20 osób, które jednocześnie służą w WOT. Pułkownik Mieczysław Gurgielewicz, dowódca V Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, mówił o ważnym związku pracy w IPN i służbie w WOT. “W sposób szczególny łączą przeszłość z przyszłością. Jako pracownicy Instytutu biorą udział w procesie przywracania pamięci o polskich bohaterach niezłomnej walki z hitlerowskim, stalinowskim, komunistycznym reżimem, przywracania pamięci, która na zawsze miała być zatarta. Jako żołnierze przyczyniają się do budowy potencjału obronnego naszego państwa, dokładają małą cegiełkę do poprawy bezpieczeństwa” – podkreślał dowódca V Mazowieckiej Brygady WOT.
Współpraca IPN z WOT polega między innymi na działaniach edukacyjnych oraz kształtujących patriotyczne postawy, upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski. Instytut organizuje też z udziałem swoich historyków między innymi: seminaria, wykłady, prelekcje dla żołnierzy WOT i kadry dowódczej.