Polska: Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało reformę przepisów o nieletnich

0
169
Fot. gov.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało reformę przepisów o nieletnich. Resort zapowiedział zmiany, które pozwolą między innymi na skuteczne izolowanie sprawców najcięższych przestępstw.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, ustawa najpóźniej pojutrze ma trafić do Sejmu. Zakłada, że zmiany wejdą w życie 1 września tego roku. 

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyjaśniał, że obecna ustawa z 1982 roku, jest archaizmem i nie obejmuje wielu czynów karalnych. Podkreślał, że przestępczość nieletnich jest realnym problemem, dlatego resort proponuje nowoczesne regulacje zgodne ze standardami międzynarodowymi.

Zbigniew Ziobro poinformował, że celem tej ustawy jest – z jednej strony – zdecydowana reakcja na najcięższe przestępstwa, czyny zabronione, karalne, popełniane przez osoby nieletnie, a z drugiej strony, racjonalna reakcja, która w przyszłości będzie zapobiegać popełnianiu przestępstw, demoralizacji. Nieletni sprawcy najpoważniejszych przestępstw, takich jak zabójstwo czy gwałt, będą obligatoryjnie trafiać do zakładów poprawczych. Dziś zdarza się, że są obejmowani jedynie nadzorem kuratora – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak mówił nadzorujący prace nad projektem wiceminister Michał Woś, ci nieletni muszą być świadomi, że państwo wobec nich będzie działać bezwzględnie. Zmieni się między innymi górna granica wieku przebywania w zakładzie poprawczym. Obecnie pozostają w nim osoby maksymalnie do 21 roku życia, bez względu na rodzaj popełnionego czynu karalnego i wyniki resocjalizacji. 
Projekt wprowadza możliwość wydłużenia pobytu o trzy lata, jeśli dotychczasowa resocjalizacja nie przyniosła skutku. Resort proponuje też utworzenie okręgowych ośrodków wychowawczych, będących ogniwem pośrednim pomiędzy młodzieżowymi ośrodkami wychowawczymi a zakładami poprawczymi. Kolejne zmiany w przygotowanym projekcie zakładają też wydzielenie domów dla poddawanych resocjalizacji młodych matek z dziećmi, pracę na rzecz szkoły w przypadku – jak określa resort – mniej poważnych występków, czy większą dostępność obrońcy z urzędu. Nowe przepisy określają też minimalną granicę wieku odpowiedzialności na poziomie 10 lat, co oznacza, że nikt młodszy nie stanie przed sądem.

Ustawa gwarantuje też powołanie komisji do spraw środka leczniczego, która wskaże sądowi odpowiednią dla nieletniego placówkę w razie problemów ze zdrowiem psychicznym nastolatka.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!