Polska

Polska zapowiada całkowite odejście od rosyjskich surowców

30/03/2022 0 komentarzy


Polska zapowiada całkowite odejście od rosyjskich surowców i apeluje do innych krajów europejskich, by poszły w jej ślady. Wzywa także Komisję Europejską do ustanowienia podatku od węglowodorów z Rosji.

Mateusz Morawiecki, który odwiedził bazę magazynową Orlenu w Mościskach, podkreślił, że to “najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich paliw”. Mówił, że należy odebrać Rosji narzędzie szantażu i wojny, plan zakłada oprócz odejścia od rosyjskiego węgla, także odejście do dostaw ropy i gazu.

Szef rządu przyznał, że uniezależnienie się od rosyjskich surowców będzie oznaczało spadek cen w średniej i w dłuższej perspektywie. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zadeklarowała, że w krótkim terminie rząd będzie reagował na zmieniające się ceny surowców. Jak dodała, dziś nikt nie jest w stanie odpowiedzialnie powiedzieć, jak te ceny będą się kształtować.
Premier Mateusz Morawiecki skrytykował politykę Węgier wobec Rosji i importu jej surowców energetycznych. Szef rządu ocenił jednocześnie, że to Niemcy najbardziej hamują proces unijnych sankcji, uderzających w zakupy energii z Rosji.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że Polska realizowała i realizuje konsekwentny plan uniezależniania się od surowców z Rosji. Dodała, że jesteśmy gotowi na pełną niezależność od dostaw rosyjskiego gazu i ropy. Poza tym Polska zmniejsza ilości sprowadzanego węgla z Rosji.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że w kwietniu, a najdalej w maju, uda się odejść od importu węgla z Rosji. Minister Anna Moskwa dodała, że w 2021 roku sprowadziliśmy z Rosji 8 milionów ton węgla.

“Przy 59 milionach całości to nie jest dużo, jesteśmy w stanie szybko odejść od tego importu” – zaznaczyła. Wskazała poza tym na rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. 

Obecny na konferencji prezes PKN Orlen poinformował, że od początku wojny na Ukrainie spółka zamówiła na potrzeby swoich rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie 28 tankowców z alternatywnymi gatunkami ropy. Spółka podkreśla, że w przypadku rezygnacji dostaw ze Wschodu, utrzyma stabilne zaopatrzenie w surowiec nie tylko dla naszego kraju, ale całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Prezes Daniel Obajtek podkreślił, że spółka od paru lat prowadzi bardzo intensywny proces dywersyfikacji. W 2013 roku 98 procent surowca przerabianego w Płocku stanowiła ropa REBCO, czyli ze Wschodu, teraz to ok. 50 procent, reszta pochodzi m.in. z Arabii Saudyjskiej, USA, Afryki Zachodniej, Norwegii. 

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
30 Dec
NEWS
Sąd przedłużył o 3 miesiące areszt dla Janusza Palikota
30 Dec
NEWS
Ukraina - niemal 200 ataków na froncie
30 Dec
NEWS
Płd. Korea: nakaz aresztowania byłego prezydenta
28 Dec
NEWS
Elon Musk z poparciem dla AfD w artykule gościnnym dla niemieckiej gazety
28 Dec
NEWS
Niemcy: 15-latek planował zamach na kościół
27 Dec
NEWS
Naukowcy odkryli nowy gatunek śledzia w Bałtyku
27 Dec
NEWS
Putin odrzucił propozycję odroczenia członkostwa Ukrainy w NATO
26 Dec
NEWS
J. Biden zapowiada zwiększenie dostaw broni na Ukrainę
26 Dec
NEWS
UNICEF alarmuje: głód, choroby i fatalne warunki zagrażają ludziom w Strefie Gazy
26 Dec
NEWS
Polska: policja zatrzymała wczoraj 172 nietrzeźwych kierowców
24 Dec
NEWS
Hawaje: wybuch wulkanu Kilauea
24 Dec
NEWS
Na Morzu Śródziemnym zatonął rosyjski statek towarowy
21 Dec
NEWS
Rada Edukacji Chicago głosuje za zwolnieniem dyrektora generalnego CPS
21 Dec
NEWS
Zełenski spotkał się z szefem CIA
21 Dec
NEWS
Brazylia - co najmniej 32 osoby zginęły w wypadku autobusu
21 Dec
NEWS
Chicago: 23-latek zginął w strzelaninie na południu miasta
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago