Polska: rzecznik rządu o nadawaniu numeru PESEL uchodźcom

0
203
Fot. Twitter: Piotr Muller/KPRM
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że w przyjętym dziś projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy jest przepis pozwalający nadać im numer PESEL. Po konferencji z udziałem premiera rzecznik odpowiadał na pytania Polskiego Radia o szczegóły tej procedury.

“W tej ustawie, którą dzisiaj przyjęliśmy jest przepis, który pozwala osobie, która przekroczyła granicę w związku z sytuacją na terenie Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym, zarejestrować się w polskich urzędach i nadać numer PESEL” – zaznaczył. Jak wyjaśnił, taka osoba będzie mogła korzystać również z takich aplikacji jak profil zaufany oraz z tożsamości elektronicznej.

Rzecznik rządu wyjaśniał, że to pozwoli też na ustalenie dokładnej liczny uchodźców, którzy pozostaną w Polsce, a nie jedynie przejeżdżają przez nasz kraj, by dostać się do krajów zachodniej Europy. “Jeżeli chodzi o to, to właśnie w tym momencie, gdy dojdzie do rejestracji tych wszystkich osób na terenie kraju, a one będą się chciały rejestrować, dlatego że z tego będą wynikały konkretne uprawnienia do pracy, do świadczeń, wtedy będzie można powiedzieć, de facto, o ostatecznej liczbie osób, które zdecydowały się na wybór Polski, bo to będzie taka weryfikacja rzeczywistych wyborów” – mówił.
Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę do Polski przybyło milion 85 tysięcy uchodźców.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!