Polska: Straż pożarna i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa o skutkach wichur

0
454
Fot. Facebook: Państwowa Straż Pożarna
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Służby usuwają skutki wichur, które przeszły nad Polską wczoraj i ostatniej nocy. Wskutek silnego wiatru zginęły 4 osoby, a 9 zostało rannych. Wczoraj straż pożarna interweniowała ponad 25 tysięcy razy. Wichury spowodowały też duże straty materialne – uszkodziły lub zerwały ponad 5 tysięcy dachów w budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Ponad 130 tysięcy odbiorców nie ma prądu.

“Dziś strażacy mieli równie pracowity dzień”- powiedział IAR rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski. Funkcjonariusze straży pożarnej ciągle zabezpieczają uszkodzone budynki i usuwają powalone drzewa m.in. ze szlaków kolejowych i posesji. Poinformował, że takich zdarzeń odnotowano dziś 3 300 w całym kraju, głównie na terenie Mazowsza. Straż pożarna udostępniała także agregaty prądotwórcze mieszkańcom, którzy mają w swoich domach respiratory. Wczoraj – jak mówił – strażacy pomagali w takich sytuacjach ponad 70 razy. Przypomniał jednocześnie, że każdy, u kogo na posesji wichura przechyliła lub przewróciła drzewa, może prosić straż pożarną o pomoc, dzwoniąc na numer 112 lub 998.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że bez prądu pozostaje ponad 130 tysięcy odbiorców w całym kraju. Rzecznik prasowy RCB Damian Duda powiedział IAR, że mimo wytężonej pracy służb energetycznych prądu nie ma nadal ogromna liczba gospodarstw domowych. Wskazał, że najwięcej awarii jest na Mazowszu – 45 tysięcy, w Zachodniopomorskim – 41 tysięcy, i w Wielkopolsce – 18 tysięcy.

Damian Duda przypomniał jednocześnie, że RCB wydało alert dla większości województw, ponieważ w nocy ponownie może silnie wiać. Zaapelował, aby unikać wychodzenia na zewnątrz. “Jeżeli ktoś musi wyjść, niech uważa na drzewostany i nie zatrzymuje się i nie parkuje samochodu pod drzewami” – mówił. Ostrzegał też kierowców, aby na otwartej przestrzeni uważali na silne podmuchy wiatru, które mogą sprawić, że stracą panowanie nad pojazdem. Mówił także o konieczności zabezpieczenia wolnostojących przedmiotów, ponieważ – jak tłumaczył – porwane przez wiatr mogą być zagrożeniem dla otoczenia.

Silny wiatr będzie wiał jeszcze w nocy i jutro, szczególnie na północy i południu Polski. Według prognoz IMGW, w nocy wiatr będzie w porywach osiągał do 70 kilometrów na godzinę, na obszarach podgórskich i na zachodzie kraju- do 85 kilometrów na godzinę, natomiast nad morzem nawet do 95 kilometrów. W Karpatach porywy wiatru mogą osiągać 110, a w Sudetach nawet 130 kilometrów na godzinę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!