Polska: więcej pieniędzy na drogi lokalne

0
Fot. Twitter: Kancelaria Premiera
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rząd podjął decyzję o podziale pieniędzy z Funduszu Rozwoju Dróg. W tym roku na modernizację dróg lokalnych będzie przeznaczonych 2,73 miliarda złotych. Najwięcej dotacji otrzyma województwo mazowieckie. W ciągu 10 lat Rada Ministrów przeznaczy w sumie 40 miliardów złotych na dofinansowanie w tym zakresie. 

Wsparcie rządowe uzyska 2 328 zadań, w tym 630 powiatowych i 1 698 gminnych. Dzięki temu planowana jest budowa, przebudowa lub remont 3,8 tysięcy kilometrów dróg – prawie dwóch tysięcy tras powiatowych i 1,85 tysiąca kilometrów gminnych. Na dofinansowanie zadań gminnych trafi ponad półtora miliarda złotych, a na zadania powiatowe przeznaczonych zostało ponad miliard, dwieście milionów złotych. Wartość dofinansowania zadań na drogach obronnych to 500 milionów złotych. 

Dofinansowanie z funduszu w tym zakresie jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 procent kosztów realizacji zadania.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas konferencji prasowej, że celem jest poprawa komfortu jazdy drogami lokalnymi. Podkreślił, że w sieci drogowej ważny jest nie tylko “ruszt”, czyli autostrady i drogi ekspresowe, ale także właśnie sieć lokalna. 
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że widać już pierwsze efekty działającego od kilku lat Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do tej pory udało się zmodernizować i wyremontować około 14 tysięcy kilometrów dróg lokalnych w całym kraju. 
Pieniądze z funduszu mogą być przeznaczone na modernizację dróg gminnych, powiatowych, a także niektórych dróg wojewódzkich. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!