Polska: rząd wprowadził pierwszy stopień alarmowy dot. cyberprzestrzeni

0
482
cyber
Fot. purepc.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Od północy na terenie całej Polski obowiązuje pierwszy z czterostopniowej skali stopień alarmowy ALFA CRP. Stopień alarmowy został wprowadzony przez rząd w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

“Stopień ALFA CRP nie ma wpływu na życie zwykłych obywateli, powinniśmy jednak zachować czujność” – zaznacza ekspert do spraw bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Bankowej dr inż. Igor Protasowicki. “Powinniśmy zwrócić uwagę na nietypowe zachowania naszych systemów informatycznych, włamania na konta czy próby dostania się do naszych systemów służbowych. W zasadzie powinniśmy zachować czujność taką jaką kierujemy się na co dzień” – powiedział Igor Protasowicki.

Pierwszy stopień alarmowy dotyczy przede wszystkim pracowników infrastruktury strategicznej, energetyki, transportu oraz administracji państwowej. To w tych sektorach wprowadza się dodatkowe środki ostrożności. “Cała administracja publiczna powinna być wyczulona, zwłaszcza osoby pozostające w ramach pracy zdalnej” – powiedział Igor Protasowicki.

Pierwszy stopień alarmowy ALFA CRP wprowadzono w związku z atakami hakerskimi na Ukrainie. Alert w Polsce będzie obowiązywał do 28 lutego włącznie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!