Polska: zmarł Zbigniew Namysłowski – saksofonista jazzowy, kompozytor, aranżer

0
428
Fot. Facebook: Muzeum Jazzu
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Zmarł Zbigniew Namysłowski – saksofonista jazzowy, kompozytor, aranżer – poinformowała w mediach społecznościowych rodzina. Miał 82 lata. 

“Dnia 7.02.2022 odszedł Zbigniew Jacek Namysłowski – nasz Mąż, Tata, Dziadek – saksofonista jazzowy, kompozytor, aranżer, nauczyciel wielu pokoleń młodych muzyków, leader i chociaż sam tego określenia bardzo nie lubił – legendarny polski jazzman”- napisała rodzina na Facebooku. 

“Bardzo trudno jest nam teraz napisać wszystko co czujemy, trudno jest nam również podsumowywać jego dokonania, bo to co teraz czujemy to przede wszystkim olbrzymia pustka i rozpacz. Z ogromną czułością posyłamy Państwa przed głośniki, aby mogli Państwo wspólnie uczcić pamięć Zbigniewa Namysłowskiego słuchając jego nagrań. To, co dla Taty było bez wątpienia jedną z najważniejszych rzeczy to muzyka jazzowa. Saksofonem i kompozycjami komunikował się ze światem najszczerzej i najgłębiej. Nie przestawał tworzyć, występować oraz nieustannie planował udział w koncertach już w najbliższych tygodniach. Jesteśmy przekonani, że jego muzyka przetrwa, a co za tym idzie Tata będzie zawsze z nami, a także z Państwem”- głosi wpis. 

Zbigniew Namysłowski urodził się 9 września 1939 roku w Warszawie. Jako muzyk jazzowy zadebiutował w 1955 roku grając na fortepianie z grupą Five Brothers, natomiast rok później – jako puzonista. W 1957 zaś wystąpił już jako wiolonczelista z zespołem Modern Combo Krzysztofa Sadowskiego na Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Największą sławę zdobył jednak jako saksofonista. Grę na tym instrumencie rozpoczął w połowie lat 60. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem i Leszkiem Możdżerem. W 2007 roku został uhonorowany Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od 22.00 do północy (3-5 pm czasu chicagowskiego) na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia nadany zostanie specjalny program poświęcony legendzie polskiego jazzu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!