Europa

Bruksela: A. Duda po spotkaniu z szefami instytucji unijnych

07/02/2022 0 komentarzy

W Brukseli prezydent Andrzej Duda wraz z szefami instytucji unijnych podkreślił znaczenie jedności europejskiej w obliczu ryzyka eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainie. Prezydent spotkał się z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Andrzej Duda powiedział, że rozmowy zdominowała tematyka bezpieczeństwa na wschodzie Europy “Zgodziliśmy się, że przede wszystkim [to], czego potrzebujemy to jest jedność europejska. Jedność i jeszcze raz jedność, że zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Sojuszu Północnoatlantyckim – po pierwsze – powinniśmy działać wspólnie i w porozumieniu co do każdego działania, które podejmujemy, tak wszyscy razem, jak i każdy z osobna. A po drugie, że przede wszystkim potrzebujemy jedności, że cały świat, że także i ci, którzy z nami prowadzą różnego rodzaju dyskusje, jak również i ci, którzy tworzą pewne napięcia międzynarodowe, muszą tutaj widzieć jedność, bo tylko tą drogą jesteśmy w stanie obronić pokój” – podkreślał prezydent.

Prezydent powiedział, że rozmawiał z szefami instytucji unijnych także o swoim projekcie ustawy, przewidującej likwidację Izby Dyscyplinarnej, i wyraził nadzieję na zakończenie sporu wokół Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. “Przedstawiłem swoje stanowisko w tej sprawie, powiedziałem, jakie intencje mi przyświecały, wyraziłem nadzieję, że to pozwoli zakończyć te dyskusje pomiędzy Komisją Europejską a polskimi władzami” – mówił prezydent. Wyraził też nadzieję, że ustawa uzdrowi sytuację w Sądzie Najwyższym, gdzie, jak się wyraził, “jest trudna sytuacja”. “Mam nadzieję, że ta propozycja zyska poparcie w parlamencie” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent powiedział, że z satysfakcją przyjmuje głosy ze strony opozycji, które odnoszą się do projektu pozytywnie i z wolą rozwiązania problemu. Wyraził też zadowolenie z tego, że jego inicjatywa ustawodawcza została z aprobatą przyjęta w Komisji Europejskiej i przez przewodniczącego Rady Europejskiej. “Jest pewna ulga, że taka inicjatywa się pojawiła. Mam nadzieję, że to oznacza, że także i z tej strony jest wola rozwiązania problemu” – powiedział prezydent. “Wyrażam satysfakcję, że fakt tej mojej prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej jest tutaj zarówno w Komisji Europejskiej, jak i przez przewodniczącego Rady Europejskiej przyjmowany z aprobatą, że jest pewna ulga, że taka inicjatywa się pojawiła. Mam nadzieję, że to oznacza, że także i z tej strony jest wola zakończenia, rozwiązania tego problemu” – mówił prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, jakiekolwiek spory w obrębie UE są obecnie “wodą na młyn dla przeciwników jedności europejskiej”- dodał prezydent Andrzej Duda.

Złożony przez prezydenta w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej i powstanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zgodnie z projektem, spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem prezesów izb, rzeczników prasowych i dyscyplinarnych, mają zostać wylosowane 33 osoby, z których prezydent wybierze następnie na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej. 

Pytany o możliwość akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy, prezydent odparł, że na razie Komisja Europejska zapoznaje się z projektem dotyczącym Sądu Najwyższego. “Rozmawialiśmy z panią przewodniczącą, projekt jest w tej chwili poddawany analizie zarówno przez prawników w Komisji Europejskiej, jak i prawników współpracujących z przewodniczącym Rady Europejskiej. Proszę zwrócić uwagę, że jesteśmy po weekendzie, ale ton tych rozmów odbieram pozytywnie” – relacjonował prezydent Andrzej Duda.

Do tej pory Komisja Europejska nie zaakceptowała polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Zgoda Brukseli na ten dokument jest niezbędna do uruchomienia środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła jesienią ubiegłego roku, że warunkiem Brukseli jest wpisanie do planu zobowiązania polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego oraz – jak to określiła – “rozpoczęcia przywracania sędziów”. W sumie w ramach Funduszu Odbudowy Polska ma mieć do dyspozycji do 2026 roku około 58 miliardów euro, częściowo w formie dotacji, częściowo w formie pożyczek.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
30 Dec
NEWS
Sąd przedłużył o 3 miesiące areszt dla Janusza Palikota
30 Dec
NEWS
Ukraina - niemal 200 ataków na froncie
30 Dec
NEWS
Płd. Korea: nakaz aresztowania byłego prezydenta
28 Dec
NEWS
Elon Musk z poparciem dla AfD w artykule gościnnym dla niemieckiej gazety
28 Dec
NEWS
Niemcy: 15-latek planował zamach na kościół
27 Dec
NEWS
Naukowcy odkryli nowy gatunek śledzia w Bałtyku
27 Dec
NEWS
Putin odrzucił propozycję odroczenia członkostwa Ukrainy w NATO
26 Dec
NEWS
J. Biden zapowiada zwiększenie dostaw broni na Ukrainę
26 Dec
NEWS
UNICEF alarmuje: głód, choroby i fatalne warunki zagrażają ludziom w Strefie Gazy
26 Dec
NEWS
Polska: policja zatrzymała wczoraj 172 nietrzeźwych kierowców
24 Dec
NEWS
Hawaje: wybuch wulkanu Kilauea
24 Dec
NEWS
Na Morzu Śródziemnym zatonął rosyjski statek towarowy
21 Dec
NEWS
Rada Edukacji Chicago głosuje za zwolnieniem dyrektora generalnego CPS
21 Dec
NEWS
Zełenski spotkał się z szefem CIA
21 Dec
NEWS
Brazylia - co najmniej 32 osoby zginęły w wypadku autobusu
21 Dec
NEWS
Chicago: 23-latek zginął w strzelaninie na południu miasta
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago