Polska: podpisano list intencyjny dot. Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

0
204
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Przedstawiciele rządu, władz województwa i prezydent Krakowa podpisali list intencyjny w sprawie finansowania Igrzysk Europejskich. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister sportu Kamil Bortniczuk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i marszałek małopolski Witold Kozłowski.

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował w Krakowie, że na Igrzyskach Europejskich Polska pokaże wysoki poziom sportowy i organizacyjny. Szef rządu w czasie wizyty na torze do kajakarstwa górskiego na Wiśle w Krakowie zauważył, że organizacja wydarzenia w 2023 roku będzie okazją do zmodernizowania wielu obiektów sportowych i powstania nowych aren w całym regionie. “Powstaną lub zostaną zmodernizowane obiekty infrastruktury sportowej, która pozwoli zrobić imprezę sportową na najwyższym światowym poziomie” – zadeklarował premier. Mateusz Morawiecki podkreślił, że przy organizacji wydarzenia ważna jest współpraca rządu i samorządu. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że prace przygotowawcze toczą się “w zgodzie, w jedności”. Premier zaapelował o to, by sport był dziedziną życia społecznego, gdzie gasną wszelkie spory. “To, że potrafimy się dogadywać, niech będzie poświadczeniem tego, że nam również zależy – naszemu rządowi zależy na przygotowaniu jak najlepszych Igrzysk, Igrzysk Europejskich, ale także imprez sportowych na światowym poziomie” – powiedział.

Szef rządu wyraził przekonanie, że nie tylko Polska wykaże się zdolnościami organizacyjnymi, ale i polscy sportowcy pokażą swoje umiejętności. Mateusz Morawiecki mówił też, że wydarzenie to będzie inspirowało Polaków do osiągania “coraz bardziej ambitnych osiągnięć sportowych”.

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk powiedział na konferencji, że Małopolska, Kraków i polski sport odniosą dzięki inwestycjom wymierne korzyści. Wyliczał, że zmodernizowany zostanie tor do kajakarstwa górskiego, wybudowany zostanie nowy tor do kajakarstwa klasycznego, a także zmodernizowany zostanie stadion Wisły Kraków, dzięki czemu będą na nim mogły odbywać się nie tylko piłkarskie mecze, ale i inne widowiska. Zmodernizowane mają zostać także obiekty krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. W Tarnowie powstaną obiekty do sportów plażowych. W Zakopanem zbudowany zostanie tor do kolarstwa górskiego i zadaszony tor lodowy. W Krynicy wyremontowana zostanie hala lodowa. Stadion Śląski zyska lekkoatletyczną halę rozgrzewkową. Zaplanowano także budowę ścianki wspinaczkowej spełniającej wymogi olimpijskie. Te inwestycje zostaną w regionie po igrzyskach – zauważał Kamil Bortniczuk.

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska odbędą się w przyszłym roku. Rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. W tym czasie Polska będzie gościć 50 reprezentacji krajów, w skład których wejdzie od czterech do sześciu tysięcy europejskich sportowców. Igrzyska Europejskie to impreza sportowa, która skupia rozgrywki kwalifikujące do właściwych igrzysk olimpijskich oraz mistrzostwa Europy wielu dyscyplin. Pierwsze odbyły się w Baku w 2015 roku. Drugie igrzyska odbyły się w Mińsku. Polska będzie trzecim w historii gospodarzem tej imprezy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!