Polska: prof. T. Teluk o zwrotach “matka” i “ojciec” w paszportach

0
paszport
Fot. gov.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Filozof profesor Tomasz Teluk powiedział, że Polska jest ewenementem, jeśli chodzi o zabezpieczenie podstawowych wartości. W ten sposób ocenił decyzję Sejmu, który nie zgodził się, by w paszportach używano słowa “rodzice” zamiast “matka i ojciec”.
Profesor Tomasz Teluk podkreślał na antenie Polskiego Radia 24, że tego typu konserwatywne działania na poziomie międzynarodowym potrzebują szerokich koalicji:

W ustawie paszportowej zapisano, że w imieniu dziecka wniosek o jego wydanie składa “matka, ojciec, opiekun prawny lub kurator”. Posłowie lewicy twierdzili, że doprowadzi to do problemu, jeśli rodzice dziecka byliby tej samej płci.

Przedstawiciele MSWiA podkreślili, że zapis jest zgodny z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Dodali, że przy wydawaniu dokumentu uwzględniana będzie jedna osoba: matka lub ojciec. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zapewnił, że w Polsce nikt nie jest wykluczony bez względu na to, w jakiej rodzinie żyje.

Nowelizację ustawy o dokumentach paszportowych Sejm uchwalił w czwartek. Zmiany mają ułatwić postępowanie, sprawić, że będzie ono cyfrowe. 

Projekt dotyczy także ujednolicenia takich rejestrów jak PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Rejestr stanu cywilnego i Rejestr Danych Kontaktowych. W efekcie ma to umożliwić prostszą i szybszą realizację urzędowych spraw obywateli, a także poszerzenie grona spraw, które będzie można zrealizować przez internet.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!