Polska: premier Mateusz Morawiecki o skutkach obniżek podatków i o reformie podatkowej

0
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że obniżki VAT i akcyzy to element skutecznego poszukiwania rozwiązań wobec światowego kryzysu inflacyjnego. Podczas sejmowej debaty poświęconej tarczy antyinflacyjnej szef rządu podkreślił, że cały świat zmaga się z rosnącymi cenami oraz z poważnym kryzysem gospodarczym.

Premier Morawiecki wskazał, że obniżenie podatków doprowadzi do realnego spadku kosztów życia polskich rodzin. Na przykładzie rodziny z dwójką dzieci rząd szacuje, że obniżka podatku VAT na żywność do 0 procent pozwoli na zmniejszenie wydatków o około 53 złote miesięcznie. “Jeżeli ta rodzina korzysta z samochodu, to kolejne 48 złotych w miesiącu. Jeżeli korzysta z prądu i gazu jednocześnie, w zależności od tego czym ogrzewa dom czy mieszkanie, to jest to korzyść od 65 do nawet 200 złotych” – mówił premier Morawiecki.

Według szacunków rządowych obniżki VAT i akcyzy pozwolą przeciętnej polskiej rodzinie zaoszczędzić niemal 250 złotych miesięcznie.

Szef rządu zapowiedział również, że zdecydowana większość Polaków zyska na reformie podatkowej realizowanej w ramach Polskiego Ładu. Od 1 stycznia weszła w życie reforma podatkowa Polskiego Ładu. Jej główne założenia to między innymi: podniesienie kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego oraz zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej. 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział z mównicy sejmowej, że około 26 milionów podatników zyska na reformie lub będzie dla nich neutralna. Dla około 600 tysięcy osób płacących według skali podatkowej i około 800 tysięcy płatników podatku liniowego reforma będzie oznaczała zwiększenie obciążeń podatkowych. Dla większości z nich podatki mają wzrosnąć nieznacznie, a dla niewielkiej części – nie więcej niż o 1000 złotych rocznie.

Jednocześnie szef rządu zapewnił, że wszystkie niedoskonałości Polskiego Ładu zostaną usunięte. Przyznał, że popełniono błędy przy naliczaniu styczniowych wynagrodzeń i emerytur. Po zmianach, w wyniku błędu dotyczącego naliczania podatku, wynagrodzenia części nauczycieli i pracowników służb mundurowych za styczeń były niższe niż te z grudnia. W ubiegłym tygodniu minister finansów wydał rozporządzenie, które ma rozwiązać ten problem. Obniżone wynagrodzenia mają zostać w tym tygodniu wyrównane.

Premier Morawiecki podkreślił, że aby pomóc Polakom w kryzysie rząd wprowadza nie tylko Polski Ład, ale też kolejną tarczę antyinflacyjną. Ma ona wesprzeć Polaków wobec globalnego kryzysu i w obliczu rosnących cen. “Obniżamy VAT, obniżamy akcyzę. Obniżamy VAT na żywność i obniżymy także VAT na paliwo z 23 do 8 procent” – mówił szef rządu.

Sejm uchwalił ustawę, która ma przyczynić się do obniżenia cen m.in. żywności i paliw. Poparło ją 438 posłów, nikt nie był przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Ustawa zakłada, że od 1 lutego do 31 lipca stawka podatku VAT na żywność zostanie obniżona do zera. Taka wysokość podatku od towarów i usług będzie obowiązywać też na gaz ziemny, nawozy, środki ochrony roślin i produkty ulepszające walory ziemi pod uprawy. Do 5 procent obniżony zostanie VAT na prąd i ciepło, natomiast do 8 procent na paliwa silnikowe. 

Projekt ustawy został przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Jest elementem rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Ustawa trafi teraz do Senatu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!