Polska: zmiany w programie „Za życiem” MRiPS

0
720
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Zmiany w programie „Za życiem” ministerstwa rodziny i polityki społecznej. Rząd chce kontynuować program i zwiększyć jego finansowanie. W latach 2022-2026 ma ono wynieść prawie 6 mld złotych.

Program przewiduje zwiększenie dostępności do pomocy prawnej, poradnictwa edukacyjnego i edukacji prawnej dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik mówi, że resort rodziny będzie w programie odpowiedzialny za stworzenie infolinii i portalu edukacyjnego. 

„To są elementy, które mają ze sobą współpracować po to, żeby udostępniać tak bardzo oczekiwaną pełną informację i poprowadzenie rodzin, którym rodzi się dziecko z niepełnosprawnością w taki sposób, żeby bezpośrednio trafiały do miejsc, które takie wsparcie oferują” – mówi Paweł Wdówik.  

W programie zaplanowano zmiany w systemie przygotowania zawodowego uczniów z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia społecznego i zawodowego. 

Zaplanowano też działania edukacyjne dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Ich celem ma być przygotowanie młodzieży do odpowiedzialnego rodzicielstwa i przyszłych ról małżeńskich i rodzicielskich.

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek mówi, że program przewiduje także powołanie doradcy rodziny. 

„Doradca rodziny to będzie ta osoba, która dotrze do rodziny w trudnej sytuacji, pomoże przygotować program wsparcia i to będzie wsparcie w zakresie rehabilitacji, pomocy psychologicznej dla rodziny, ale także pomoże wskazać te miejsca i uzyskać wsparcie o charakterze socjalnym” – mówi Marzenia Machałek.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski mówi, że jego resort w ramach programu będzie kontynuował wsparcie dla kobiet w ciąży. 
„Dobra opieka położnicza i szybkie diagnozowanie problemów związanych z diagnozowaniem wad dzieci. Zadanie, które to wspiera to diagnostyka prenatalna, która musi być dostępna w każdym momencie dla kobiet, które tego potrzebują” – dodaje wiceminister.
W 2022 roku budżet programu „Za życiem” wyniesie 970 mln złotych. Program jest realizowany od 2017 roku. To jego druga odsłona.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!