Polska: od jutra można składać wnioski o dodatek osłonowy

0
Fot. Facebook: Ministerstwo Środowiska i Klimatu
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Od jutra w urzędach gmin lub w ośrodkach pomocy społecznej można składać wnioski o dodatek osłonowy, który ma zrekompensować najbardziej potrzebującym wzrost inflacji i pokryć część wydatków na energię i żywność. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że o to wsparcie będzie się mogła ubiegać ponad połowa gospodarstw domowych.
Dodatek przysługuje gospodarstwom, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wysokość dopłat będzie uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym – będzie to wsparcie od 400 do 1150 złotych.

Minister Anna Moskwa zaznaczyła, że kwoty dodatku będą inne w przypadku zasady “złotówka za złotówkę”. Świadczenie będzie przyznawane nawet po przekroczeniu progu dochodowego, ale jego wysokość będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia.
W sytuacji, gdy rodzina ogrzewa dom węglem lub paliwami węglopochodnymi, wysokość dodatku będzie zwiększana o 25 procent.
Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła, że gospodarstwa domowe wykorzystujące węgiel do ogrzewania, muszą złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wyjaśniła, że w najbliższym półroczu wszyscy właściciele lub zarządcy budynków muszą zgłosić informacje o źródłach ogrzewania. “Natomiast, żeby gmina mogła dokonać weryfikacji tego źródła ogrzewania, będzie korzystała z ewidencji. W związku z tym jest konieczność złożenia wtedy wniosku, zarejestrowania, zadeklarowania źródła ogrzewania w terminie wcześniejszym, żeby ułatwić procedurę” – tłumaczyła.

Wniosek należy składać w najbliższym urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. W dokumencie należy udowodnić dochód gospodarstwa domowego.

Minister Anna Moskwa poinformowała, że dziś podpisała rozporządzenie określające wzór wniosku, który trzeba złożyć, by otrzymać taki dodatek. Jutro resort uruchomi specjalną infolinię dla gmin. Informacje na temat wniosku będzie można uzyskać dzwoniąc pod numer: 22 369 14 44.

Szefowa resortu klimatu zaznaczyła, że wsparcie będzie wypłacane w dwóch równych ratach – do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, ale zrobią to przed końcem października, otrzymają pełną kwotę dodatku do 2 grudnia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!