Polska: od dziś wyższe mandaty za wykroczenia drogowe

0
612
mandat
Fot. Auto-Dziennik
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Od dziś są wyższe mandaty za wykroczenia drogowe. W życie wszedł nowy taryfikator mandatów znacznie podnoszący kary za przekraczanie prędkości. Maksymalna grzywna nakładana przez sąd na kierujących może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.
Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka przypomina, że taryfikator mandatów drogowych nie był zmieniany od dwudziestu lat. Zapewnił, że zmiany te nie dotkną osób, które jeżdżą zgodnie z przepisami. “Na pewno nie muszą się obawiać ci, którzy za kierownicą zachowują się odpowiedzialnie i mają na względzie nie tylko własne bezpieczeństwo, ale też innych uczestników ruchu drogowego” – zaznaczył rzecznik.

Wchodzące od dziś przepisy powodują, że punkty karne będą kasowane dopiero po dwóch latach a nie jak dotąd – po roku. Mariusz Ciarka zaznaczył, że nie wysokie mandaty, ale właśnie punkty karne są dla wielu kierowców największym narzędziem dyscyplinującym.

Nowe przepisy wprowadzają także wyższe kary za wykroczenia drogowe zagrażające pieszym jak wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Mandat za jazdę samochodem wzdłuż chodnika lub po przejściu dla pieszych wynosi 1500 złotych, tyle samo za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania czy przechodzącemu przez przejście dla pieszych lub skrzyżowanie, w które skręca samochód. 

Nowe stawki oznaczają większe kary finansowe za łamanie ograniczeń prędkości. Przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości pojazdu o ponad 71 km na godzinę, mandat wyniesie 2,5 tysięcy złotych, a sąd będzie mógł go podwyższyć do 5 tysięcy złotych. Przy niższych przekroczeniach, mandaty będą wynosiły od 800 złotych (przekroczenie prędkości o 31-40km/h) do 2 tysięcy złotych (przekroczenie prędkości o 61-70 km/h). Sąd będzie mógł każdorazowo podwoić wysokość mandatu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!