Polska: prezydent zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji

0
353
Andrzej Duda
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Nowe przepisy zezwalały, aby właścicielami mediów w Polsce były jedynie podmioty zarejestrowane w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Andrzej Duda mówił, że przy podejmowaniu decyzji w sprawie tej nowelizacji brał pod uwagę cztery aspekty. Wymienił kwestie ochrony prawa własności, swobody działalności gospodarczej i interesów w toku. Mówił także o polsko-amerykańskiej umowie z 1990 roku o wzajemnych stosunkach gospodarczych, która gwarantuję ochronę wzajemnych inwestycji. Zaznaczył, że najważniejsze dla niego było zagadnienie związane z prawem posiadania koncesji na nadawanie w Polsce, ponieważ – jak tłumaczył – zmiany w tej kwestii były najpoważniejsze.

Prezydent Duda mówił, że sfera medialna wymaga ograniczeń monopoli medialnych i wpływu zagranicy, jednak powinny one dotyczyć podmiotów, które chcą wejść na polski rynek w przyszłości. Wskazywał także, że skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego oznaczałoby rozpatrzenie nowych przepisów wyłącznie pod kątem zgodności z Konstytucją. “Nie mogę powiedzieć, że Trybunał odniósłby się do sprawy przestrzegania traktatu polsko-amerykańskiego z 1990 roku” – tłumaczył i podkreślił, że ta sprawa z jego punktu widzenia jest niezwykle istotna.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazywała posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącemu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego Discovery. W wyniku tych zapisów właściciel stacji TVN musiałby pozbyć się większościowych udziałów.

Sejm przyjął nowelizację w sierpniu, ale we wrześniu odrzucił ją Senat. 17 grudnia zgodnie z rekomendacją komisji kultury Sejm odrzucił uchwałę Senatu i skierował ustawę do prezydenta Andrzeja Dudy.

Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu. Aby odrzucić weto prezydenta w Sejmie potrzeba 276 głosów. Kierując ustawę medialną z powrotem do Sejmu, Andrzej Duda zaapelował do posłów o konstruktywną dyskusję w kwestii przyjęcia przepisów ograniczających obecność zagranicznych podmiotów na polskim rynku medialnym.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!