Polska: trzeci etap programu Kolej Plus zakończony

0
701
PKP Kolej Plus
Fot. PKP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kilkadziesiąt miejscowości w Polsce może powrócić na kolejową mapę Polski. PKP Polskie Linie Kolejowe wraz z Ministerstwem Infrastruktury przedstawiły listę projektów, które mają szansę na realizację w ramach programu Kolej Plus. Na liście tej znalazło się 47 inwestycji. 24 miasta wskazane w studiach, nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych. Dokumenty wnioskodawców obejmują łącznie 42 miasta powyżej 10 tysięcy mieszkańców, których dostęp do kolei byłby lepszy lub możliwy.  

W puli 47 projektów jest 39 liniowych, w tym 13 o łącznej długość około 450 kilometrów dotyczących odbudowy lub poprawy parametrów nieczynnych linii. 9 projektów dotyczy budowy nowych linii o łącznej długości około 300 kilometrów. Rewitalizacja linii dotyczy 7 projektów o łącznej długość około 710 kilometrów. Jest 8 projektów związanych z budową nowych przystanków. 
Ostateczną decyzję dotyczącą projektów podejmie pod koniec stycznia przyszłego roku minister infrastruktury. Wiceszef resortu Andrzej Bittel mówi, że realizacja inwestycji potrwa około sześciu lat. Najwięcej opracowań wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych zlecili wnioskodawcy w województwach: śląskim – 15, wielkopolskim – 5, małopolskim – 5 i lubelskim – 5. Po 4 projekty złożono w województwach mazowieckim i dolnośląskim. Po 2 projekty w województwach lubuskim i łódzkim, a po jednym w: opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Wartość projektów jest szacowana na 18 miliardów złotych. Budżet programu kolej Plus, to 6 i pół miliarda. Oznacza to, że niektóre projekty będą musiały dłużej czekać na realizację. Wiceminister Andrzej Bittel zapowiedział, że resort będzie prowadził rozmowy na temat powiększenia budżetu programu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!