Od początku czerwca do końca sierpnia w Polsce doszło do ponad 400 wypadków na przejściach dla pieszych. To o 3 procent mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku i o 24 procent mniej niż w roku 2019. Takie są wyniki raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego. Od początku czerwca obowiązują w Polsce przepisy, na podstawie których pieszy chcący przejść przez jezdnię na przejściu ma pierwszeństwo.
Z zestawienia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego wynika, że od pierwszego czerwca do końca sierpnia tego roku doszło w całej Polsce na przejściach do 421 wypadków. To o 3 procent mniej niż w roku 2020, a o 24 mniej niż w roku 2019. W tych zdarzeniach śmierć poniosło 28 pieszych, a 416 zostało rannych. Porównując te dane do analogicznych okresów w 2020 i 2019 roku, widać spadek zarówno liczby wypadków, jak i ciężko rannych. Spadła też liczba osób ciężko rannych – w porównaniu do 2020 roku o blisko 14 procent, a w porównaniu do 2019 roku o blisko 30 procent.
Rada Bezpieczeństwa Drogowego od czerwca prowadzi kampanię, która ma uświadomić, że brak ostrożności czy pośpiech mogą mieć tragiczne skutki na drodze.
Jesienią pojawią kolejne odsłony kampanii. Jej kolejnym etapem będzie przygotowanie i emisja serii audycji telewizyjnych i radiowych o tematyce bezpośrednio związanej bezpieczeństwem na drogach. Wezmą w nich udział między innymi psychologowie transportu, technicy samochodowi i inżynierowie drogowi. Na stacjach benzynowych będą także kolportowane ulotki dotyczące kampanii.