Polska: prezydent wprowadził stan wyjątkowy na terenach pogranicznych

0
Polska Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego. Tym samym stan wyjątkowy zaczął obowiązywać na tych terenach.
W rozporządzeniu czytamy, że stan wyjątkowy został wprowadzony “w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi”. Będzie obowiązywał przez 30 dni w 183 miejscowościach wymienionych w rozporządzeniu.

W dokumencie wymieniono także ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela, które będą obowiązywały w tym czasie. To między innymi: zawieszenie prawa do zgromadzeń i imprez masowych, zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach położonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym i zakaz utrwalania wyglądu takich miejsc. Mieszkańcy miejscowości objętych stanem wyjątkowym będą musieli posiadać dokument stwierdzający tożsamość w miejscach publicznych i nie będą mogli nosić przy sobie broni, w tym broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. Ograniczony zostaje także dostęp do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Rozporządzenie weszło w życie z chwilą publikacji w Dzienniku Ustaw. W ciągu najbliższych kilku godzin rząd ma wydać rozporządzenie szczegółowe do rozporządzenia prezydenta.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!