Kongres Illinois przegłosował zmiany na mapie okręgów wyborczych stanu

0
524
Senat Illinois
Fot. Illinois Channel
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kongres Illinois przegłosował zmiany wprowadzone przez demokratów na mapie 177 okręgów wyborczych stanu. W Izbie Reprezentantów za zmianami głosowało 73 kongresmenów, a przeciw było 43. W Senacie natomiast, nową mapę wyborczą poparło 40 senatorów, przy sprzeciwie 17. Zmiany okręgów wyborczych zostały wprowadzone po opublikowaniu wyników ostatniego spisu ludności. Republikanie kwestionują uczciwość procesu, podobnie jak przedstawiciele społeczności latynoskich. Obie grupy zapowiedziały złożenie pozwów sądowych w tej sprawie.

Wtorkowa sesja Kongresu przeciągnęła się do wczesnych godzin porannych w środę. Przedstawiciele Senatu zdołali jeszcze przegłosować z poprawkami plan energetyczny Illinois. Przewiduje on m.in. przeznaczenie 700 milionów dolarów na funkcjonowanie trzech elektrowni jądrowych należących do ComEd. Oznacza to, że każdy klient tej firmy będzie płacił o około 3,5 dolara miesięcznie więcej niż dotychczas. Zmiany w propozycji ustawy musi jeszcze zatwierdzić Izba Reprezentantów Illinois.

We wtorek, ku zaskoczeniu obserwatorów sceny politycznej, niższa izba stanowego parlamentu odrzuciła poprawkę dokonaną przez J.B. Pritzkera w ustawie o etyce. Zmiany wymagałby od urzędników ujawniania prowadzonych przez nich osobistych operacji finansowych i uniemożliwiałyby byłym prawodawcom prowadzenia lobbingu wśród swoich byłych kolegów natychmiast po opuszczeniu przez nich urzędu.  

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!