Polska: uroczystości upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej

0
560
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Od upamiętnienia bombardowania Wielunia rozpoczęły się obchody 82. rocznicy agresji Niemiec na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej 1 września 1939 roku. Upamiętnienie rozpoczęło się o godzinie 4.40, gdy ku pamięci ofiar zbrodni niemieckiej Luftwaffe na ludności cywilnej miasta zabrzmiały syreny alarmowe.

Dwanaście razy zabił także dzwon Pamięć i Przestroga. W Wieluniu pojawili się również biegacze sztafety pamięci, którzy przybyli z Polskiej Nowej Wsi pod Opolem.

Stamtąd 1 września 1939 roku wystartowało 29 niemieckich bombowców, które zrzuciły bomby na Wieluń. W nalocie zginęło kilkuset cywilów. Był to pierwsze ofiary wojny, która w 6 lat pochłonęła życie ponad 60 milionów ludzi na całym świecie.

Prezydent Andrzej Duda w ramach uroczystości złożył wieńce przed pomnikami upamiętniającymi zbombardowaną synagogę oraz nalot na wieluński szpital pw. Wszystkich Świętych oznaczony znakiem czerwonego krzyża.

Prezydent powiedział, że niemieccy piloci wiedzieli, iż atakują cywilów. Wbrew wojennym zasadom.
“Nie mogli się pomylić. To był akt terroru. To nie była zwykła wojna. To było od samego początku złamanie wszystkich wojennych zasad” – powiedział.

Andrzej Duda przypomniał, że z 6 milionów polskich ofiar II wojny światowej, zaledwie 250 tysięcy stanowili żołnierze, którzy zginęli z bronią w ręku. Pozostałe ofiary to bezbronni cywile. 
Prezydent podkreślił, że Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej, ale przede wszystkim ginęli z rąk okupantów. Zaznaczył, że Polska była ofiarą II wojny światowej i nie otrzymała żadnego zadośćuczynienia

Dodał, że nie można Polski i Polaków obarczać instytucjonalną winą za zbrodnie popełnione na naszym terytorium. Prezydent mówił również, że wydarzenia II wojny powinny być dla Polaków przestrogą, by nigdy nie ulegać złudnemu poczuciu bezpieczeństwa.

Przekonywał, że naiwnością jest wiara w to, że podobna inwazja już nigdy się nie powtórzy. Dlatego Polska powinna być silna, by ewentualny atak był dla agresora nieopłacalny.

Andrzej Duda odniósł się to dzisiejszej sytuacji, kiedy przeciwko Polsce prowadzone są działania hybrydowe. Prezydent zapewnił, że władze nie pozwolą na naruszanie granic Polski oraz, że będą wypełniały wszystkie zobowiązania wobec sojuszników z NATO, współpracowników, którzy wymagają natychmiastowej pomocy czy ewakuacji oraz partnerów z Unii Europejskiej w obronie granic Wspólnoty. 

Andrzej Duda zapewniał, że Polska poważnie traktuje przestrogę II wojny światowej.
“Potrzebne jest nam przede wszystkim państwo ludzi odpowiedzialnych, bo to jest dzisiaj klucz do tego, by utrzymać pokój i by zapewnić dobrobyt obywatelom” – wskazał.

Prezydent podkreślił, że nie będzie tolerował nieodpowiedzialnych zachowań i słów, prób destabilizowania Polski, a także prób poniżania i zastraszania ludzi, którzy służą naszemu krajowi z oddaniem i odpowiedzialnością. Zaapelował również do wszystkich organów państwa o wyciąganie “stanowczych konsekwencji” wobec sprawców tego typu zachowań.

“Wobec ludzi, którzy nie wiedzą co to znaczy Polska – wielkimi literami. Bo jeżeli będą dopuszczali do tego, że będą ją pisali małymi, to ona zniknie” – zaznaczył prezydent w Wieluniu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!