Polska: rząd przyjął projekt przyszłorocznego budżetu

0
354
budżet
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ministerstwo finansów podniosło prognozy wzrostu gospodarczego na przyszły rok. Lepsze założenia zostały zapisane w zaakceptowanym przez Radę Ministrów projekcie ustawy budżetowej na rok 2022. 

W czerwcu resort szacował, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy wyniesie 4,3 procent. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński powiedział, że w przyjętym dziś projekcie zostało zapisane, że w tym roku polska gospodarka wzrośnie o 4,9 procent, a w przyszłym o 4,6 procent. Średnioroczna inflacja w przyszłym roku wyniesie 3,3 procent, a maksymalny deficyt budżetowy będzie mógł wynieść 30 miliardów złotych.

Wiceminister finansów Sebastian Skuza poinformował, że w 2022 roku planowane jest podwyższenie funduszu płac w sferze budżetowej o mniej więcej 4,4 procent oraz przywrócenie funduszu nagród.
W projekcie budżetu zapisano, że bezrobocie na koniec tego roku wyniesie 6 procent, a na koniec przyszłego roku ma wynieść 5,9 procent.

Ministerstwo finansów poinformowało, że w przyszłorocznym budżecie zapisano między innymi większe wydatki na ochronę zdrowia i obronność. Zagwarantowane zostały pieniądze na rządowe programy społeczne oraz waloryzację emerytur.

Przyjęty przez rząd projekt budżetu będzie teraz konsultowany przez Radę Dialogu Społecznego. Pod koniec września ponownie zajmie się nim Rada Ministrów, po czym dokument trafi do Sejmu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!